YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da PKK merkezine baskın
Baskın düzenlenen merkez önünde toplanan grup polisin üzerine yürüdü; grup güçlükle engellendi
Fransa'da PKK merkezine baskın
09 Mart 2010 / 19:51 Güncelleme: 09 Mart 2010 / 19:53

Türkiye'de Kürt sorununda 'demokratik açılım' süreci devam ederken Fransa, PKK'nın ülkedeki yapılanmasına karşı operasyonlarını arttırdı. Fransız polisi, Paris'te terör örgütü PKK'yla bağlantılı Ahmet Kaya Kültür Merkezi'ne baskın düzenledi. Baskını protesto eden bir grup polisle çatıştı.
 

2007 yılında terör örgütü PKK'nın Fransa'daki para ve insan kaynağını yakın inceleme altına alan Fransız Terörle Mücadele birimleri, PKK'ya karşı operasyonlarını sürdürüyor. Fransız polisi, Paris'te PKK'nın faaliyet merkezi olarak bilinen Ahmet Kaya Kültür Merkezi ve bazı dernek başkanlarının evlerine eş zamanlı baskın düzenledi.
 

Baskınların, PKK'nın bir süre önce Fransa'da başlattığı para toplama kampanyası ile ilgili olduğu ifade edildi. PKK'nın "zor kullanarak para istediği" bazı Kürt esnafın, Fransız makamlarına başvurduğu öğrenildi.
 

Fransız güvenlik güçleri, daha önce de operasyon düzenledikleri Ahmet Kaya Kültür Merkezi'ndeki inceleme ve sorgulamalarını öğle saatlerine kadar sürdürdü.
 

Polis, Ahmet Kaya Kültür Merkezi'nde bulunan terör örgütüne ait çok sayıda doküman ve malzemeye el koydu. Dernek yöneticilerinden bazıları gözaltına alındı.
 

Baskın sırasında terör örgütü sempatizanı 60 kişilik bir grup kültür merkezinin önünde toplandı. Göstericiler "Faşist Fransa", "Hepimiz PKK'lıyız" sloganları atarken, bazı göstericiler polis araçlarının önüne yatarak operasyonu engellemek istedi. Taş ve cam şişe atarak operasyonu protesto eden grubu polis gaz bombaları ile uzaklaştırmaya çalıştı.
 

Öte yandan, PKK'nın 'Avrupa kasası' olarak bilinen Nedim Seven'in davası çarşamba günü Paris Adliyesi'nde görülecek.
 Paris Mahkemesi, Türkiye'nin Nedim Seven'le ilgili yaptığı iade talebine ilişkin kararını verecek. Mahkeme, Türkiye'den ek bilgi talebinde bulunulduğunu gerekçe göstererek duruşmayı uzun süredir erteliyordu. CHA

OK yaydan çıktı
 // Tuncer Someren
Ok yaydan çıktı bir kere 1-)ya dibini kazıyacaklar 2)ya geri adim atarlar 3) yada 3 üncü alternatif yok....
10 Mart 2010 07:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler