YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da patlayan IŞİD skandalı
Fransa'da patlayan IŞİD skandalı
24 Eylül 2014 19:40
Türk polisi tarafından IŞİD üyesi oldukları için yakalanan 3 kişinin, dün Paris-Orly havalimanında gözaltına alındığına dair Fransız İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamanın doğru olmadığı ortaya çıktı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından Suriye'de savaşa katıldığı şüphesiyle Fransa'ya gönderilen 3 kişinin Orly havalimanında yakalandığını açıklamasına rağmen şüphelilerin aslında Marsilya'ya indiği ve güvenlik aramasına takılmadan havalimanından çıktıkları ortaya çıktı.

Fransız yetkililer, şüphelilerin Türkiye tarafından Paris uçağına değil Marsilya uçağıyla gönderildiğini ve yapılan değişikliğin kendilerine bildirilmediğini iddia ediyor. Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, 2 ülke arasında iletişim eksikliği olduğunu ve durumun yanlış anlaşıldığını belirtti. Le Drian, Türkiye'nin şüphelileri Paris yerine Marsilya'ya göndermesini "talihsiz bir girişim" olarak nitelerken Fransa'nın Türkiye ile olan işbirliği ve koordinasyonunu geliştirmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ancak Fransız basınında çıkan yorumlarda 3 şüphelinin Marsilya havalimanında polis kontrolüne takılmadan çıkabilmesinin "güvenlik fiyaskosu" olduğu ve Fransa'nın Suriye'ye giden savaşçılar konusunda aldığı güvenlik önlemlerinin ne denli zayıf olduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

- Polis yanlış havalimanında bekledi

Dün öğle saatlerinde Fransız televizyon kanalı İtele, söz konusu 3 kişinin Paris'in güneyinde Orly havalimanında yakalandığını duyurmuştu.

Akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı da Türkiye'den gelen 3 şüphelinin Orly'de yakalandığını açıklamıştı. Ancak bazı medya kaynakları 3 kişinin İstanbul'u hiç terketmediği iddiasında bulunurken, Fransız Le Monde gazetesi, Orly'de yakalandığı açıklanan 3 kişinin aslında Marsilya'da dün öğleden sonra özgürce sokaklarda dolaştığını ileri sürmüştü.

Fransız yetkililer de daha sonra 3 şüphelinin Paris uçağı yerine Marsilya uçağına bindirildiğini ve durumdan kendilerinin haberdar edilmediğini ileri sürerek, şüphelilerin ortadan kaybolduğunu doğruladı. Fransız polisinin, Marsilya yerine Paris'te beklemesi nedeniyle, uzun süredir aranan 3 şüpheli hakkında hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

- Nerede oldukları bilinmiyor

Fransız İstihbarat servisinin uzun süredir izlemeye aldığı Imad Djebali, Abdelouahed Baghdali ve Gael Maurize'in geçen yıl şubatta Suriye'deki muhaliflerin saflarında savaştıkları tahmin ediliyordu.

Şu an nerede oldukları bilinmeyen 3 şüphelinin avukatları ise müvekkillerinin teknik olarak "kaçak" durumda olmadığını zira polis tarafından hiçbir yakalama girişiminde bulunulmadığını söylüyor. Avukat Legros-Gimbert, müvekkillerinin gün içinde, Fransa'nın güneyinde yer alan, Marsilya'yı da kapsayan Herault bölgesinde Caylar jandarmasına giderek teslim olacağını kaydetti.

Şüpheliler arasında yer alan Abdelouahed Baghdali'nin, 2012 yılında Toulouse kentinde düzenlediği farklı saldırılarda yedi kişiyi öldürdükten sonra polis operasyonu sonucu ele geçirilen Muhammed Merah'ın kız kardeşinin eşi olduğu bildirilmişti.

- Daha geçen hafta önlemler artılmıştı

Meclis geçen hafta, Fransız gençlerinin, Suriye ve Irak gibi ülkelere savaşmaya gitmesini engellemeyi amaçlayan yeni terörle mücadele yasa tasarısını kabul etmişti.

Yürürlüğe girmesi için senatonun da onayı gereken tasarıya göre, savaş bölgelerine gitmek isteyenlerin yurt dışına çıkışlarına geçici yasak getirilebilecek. Gerektiği hallerde, Irak ve Suriye gibi iç savaşların sürdüğü yerlere çatışmaya gitmek isteyenlerin ülkeden çıkışına 6 ay süreyle yasak konulacak ve bu sürenin uzatılması gündeme gelebilecek.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçen hafta yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye'deki savaşlara giden, gitmek isteyen veya buralardan dönen Fransız vatandaşı ve bu ülkede oturma izni olan kişilerin sayısının 930 civarında olduğunu ifade etmişti.

Cazeneuve, gelen ihbarlar sonucu 70 kişinin ise yurt dışına savaşmak için gitmesinin engellendiğini belirtmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler