YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da kırmızı alarm...
Fransa'da kırmızı alarm...
21 Eylül 2012 12:50
Beyrut'taki Fransız büyükelçiliği, okulları ve kültür merkezleri güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı.

Fransa'da haftalık yayımlanan 'Charlie Hebdo' adlı mizah dergisinde, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatür yayımlanması üzerine, güvenlik gerekçesiyle Fransa'nın birçok ülkede uyguladığı 'büyükelçiliğini geçici kapatma kararı' Lübnan'da da etkili oldu.

Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatüre karşı Beyrut'ta yapılması beklenen gösteriler nedeniyle ülkedeki Fransız Büyükelçiliği, okulları ve kültür merkezleri geçici bir süre kapatılarak büyükelçilik binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 10 bin öğrencinin eğitim gördüğü Fransız okulları çevrelerinde de Lübnan ordusu tarafından geniş emniyet tedbirleri alındı.

Beyrut'ta cuma namazının ardından, Amerika'da yayımlanan ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren 'Müslümanların Masumiyeti' adlı film ile Fransa'da yayımlanan karikatüre karşı protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor.

Lübnan güvenlik yetkilileri, başta Fransız büyükelçiliği olmak üzere, Batılı ülkelerin büyükelçiliklerinde güvenlik önlemlerini arttırdıklarını bildirdi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler