YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da Kaç Kişi Öldü? Fransa Patlama Son Durum
Fransa'da Kaç Kişi Öldü? Fransa Patlama Son Durum
14 Kasım 2015 10:17
Fransa'da dün gece yarısı 6 ayrı noktada saldırılar meydana geldi. Saldırılarda çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Yaralılardan çoğunun durumunun kritik olduğu biliniyor. Fransa'daki bu saldırı sonrası kaç kişi öldü? Fransa'dan son durum...

Fransa'daki saldırılarda kaç kişinin öldüğü konusunda net bir rakam henüz yok. Bazı kaynaklar; ölü sayısının 150'ye yaklaştığı, çok sayıda yaralı olduğu ve yaralıalrdan çoğunun da durumunun ağır olduğu belirtti.  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ise ölü sayısını 128 olarak açıkladı.

Fransa'da Saldırılar, Paris'in doğusunda bir restoranda, metro istasyonunda, konser salonunda silahlı ile stat yakınında 2 bombalı saldırı şeklinde gerçekleşti. Saldırılarda ilk belirlemelere göre 150'ye yakın kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. 

SALDIRGANLAR ÖLDÜRÜLDÜ, REHİNELER İNFAZ EDİLDİ

Konser salonunda elinde 100 rehine bulunan 3 saldırgan, polisin operasyonuyla ölü ele geçirildi. Polis kaynakları, 6 farklı yerde düzenlenen silahlı ve bombalı saldırılarda 42 kişinin öldüğünü açıkladı. 
 
STADE DE FRANCE YAKINLARINDA İKİ PATLAMA

Stade de France yakınlarında da 2 intihar, bir bombalı saldırının meydana geldiği aktarıldı. Patlamanın olduğu sırada Fransa ile Almanya arasında oynanan Euro 2016 hazırlık maçının oynandığı Stade de France'de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da bulunuyordu. Hollande özel ekiplerce stattan uzaklaştırıldı.

FRANSA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL

Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi. Ülkeye düzenlenen ütün uçuşlar çift taraflı olarak iptal edildi. Fransa'da eğitim kurumları tatil edildi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande saldırılar sonrası orduyu göreve çağırdı. 

ORDU SOKAĞA İNDİ

Paris sokaklarında çeşitli yerlerden silah sesleri duyuldu. Paris halkına sokakları boşaltmaları, evlerinin kapı ve pencerelerini kilitli tutmaları çağrısı yapıldı. Fransız ordusu emniyeti sağlamak için Paris caddelerinde önlem almaya başladı. Çevre kentlerden takviye askeri birlikler göreve davet edildi. Ordunun başkentte 1500 asker konuşlandıracağı belirtildi.

Metroların çalışmadığı başkentte halk, sokakta kalanlar için evlerini açtı. Kentteki tüm okul ve üniversiteler tatil edildi. Paris Savcılığı, güvenlik güçlerinin düzenledikleri operasyonlarda toplam 8 saldırganın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

SEKİZ SALDIRGAN ÖLDÜ

Başlatılan soruşturmalara yakın bir kaynak, AFP'ye yaptığı açıklamada, sekiz militanın öldüğünü söyledi. Saldırganlardan dördünün konser salonunda öldüğünü belirten kaynak, üçünün üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, diğerinin de polis tarafından vurulduğunu belirtti.

Kaynak, üç saldırganın Stade de France yakınlarında öldüğünü, bir militanın ise Paris'in doğusunda sokakta öldürüldüğünü ifade etti.

IŞİD ŞÜPHESİ

Saldırıları henüz üstlenen olmadı ancak Twitter'daki IŞİD destekçileri, kutlama mesajları paylaşarak, eylemlerin terör örgütü tarafından yapıldığını öne sürdü.

HOLLANDE SON DURUMU AÇIKLADI

Fransa’nın başkenti Paris’te açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris saldırılarını IŞİD’in düzenlediğini söyledi. Hollande, “128 kişinin ölümüne neden olan saldırılar dışarıda planlandı ve yönetildi” dedi.

"SALDIRILAR SAVAŞ SEBEBİ"

Hollande, “IŞİD cihatçılarının Paris saldırıları ‘savaş nedenidir’” diye konuştu. “IŞİD barbarları saldırılarının karşılığını, içeride ve dışarıda, her yerde alacaklar. IŞİD barbarlarına karşı her yerde amansız olacağız” diyen Fransa Cumhurbaşkanı ülkede üç günlük yas ilan etti ve ulusal güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkardı.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'teki dün düzenlenen terör saldırılarının ardından ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu

IŞİD SALDIRIYI ÜSTLENDİ

IŞİD Paris'teki kanlı saldırıyı yayınladığı bir videoyla resmen üstlendi. Yeni tehditler savurdu. İngiliz Channel 4 muhabiri Jon Snow, IŞİD'in resmi medya organı Al-Hayat Medya Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre terör örgütünün  Paris saldırılarını üstlendiğini belirtti. Örgütün Paris'te en az 128 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar için "mucize" dediği açıklandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler