YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da istihbarat yasa tasarısı protestosu
Fransa'da istihbarat yasa tasarısı protestosu
05 Mayıs 2015 00:09
Fransa'nın başkenti Paris'te ülkede tartışmalara neden olan istihbarat yasa tasarısı protesto edildi.

Paris'in sembol meydanlarından Invalides'de binlerce kişi, bugün mecliste oylanacak istihbarat yasa tasarısını protesto etmek için toplandı.

Ellerinde, "Vekiller haklarımızı koruyun", "Özel hayata müdahale etmeyin", "Beni takibi bırak" yazılı döviz ve posterler taşıyan kalabalık yaptıkları basın açıklamasında yasa tasarısının özel hayatı ihlal ettiğini söyledi.

Protesto, basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.

Fransa, daha önce de yasa tasarısıyla ilgili daha önce Avrupa Konseyi tarafından uyarılmıştı. Konsey kararında, üye ülkelerde istihbarat güçlerinin toplu gözetimlerinin artmasını endişeyle karşıladığını belirtilmiş, toplu gözetimlerin temel insan haklarını tehlikeye soktuğu vurgulanarak, herhangi bir suç işlemeyen birçok kişinin dahi dinlemeye tabi tutulacağı uyarısında bulunulmuştu.

Yeni yasa ne öngörüyor?

Fransa'da Başbakan Manuel Valls'in açıkladığı yeni istihbarat yasa tasarısı, terör tehdidinin engellenmesi için internet güvenliğinin arttırılmasını öngörüyor. Bu kapsamda bu yıl 2 bin 680 kişinin istihdamı sağlanacak.

Tasarıya göre istihbarat servisinin daha verimli çalışması için teknolojik imkanlar güçlendirilecek. Bu kapsamda internet ve telefon ağlarının analiziyle tespit edilen terör şüphelilerini izlemek için gelişmiş coğrafik konumlandırma sistemleri kullanılacak.

Tasarı ayrıca devlet bünyesinde Ulusal İstihbarat Kontrol Komisyonu adlı yeni bir idari mekanizmanın kurulmasını da öngörüyor. Komisyonda 4 hukukçu, 4 milletvekili ve 1 telekomünikasyon uzmanı yer alacak. Komisyon üyeleri internet ve telefon denetimini içeren tedbirlerin yasalara uygunluğunu denetleyecek.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün art arda devam eden üç ayrı terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmiş, polisin operasyonlarında saldırıları düzenleyenler ölü ele geçirilmişti. Saldırıların ardından ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler