YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da istihbarat tasarısı parlamentoda onaylandı
Fransa'da istihbarat tasarısı parlamentoda onaylandı
24 Haziran 2015 23:18
Fransa Parlamentosu, yeni istihbarat yasa tasarısını onayladı. Tasarının Anayasa Mahkemesine gönderilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Senato Genel Kurulunun 9 Haziran’da tasarıyı kabul etmesinin ardından, bu akşam Meclis Genel Kurulunda oylama düzenlendi. El kaldırılarak yapılan oylamada tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

Senato ve Meclisin de onayının ardından, tasarı yasalaşmış oldu. Meclis ve Senatonun bazı üyeleri tasarıya temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu yüzden tasarının Anayasa Mahkemesine gönderilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı François Hollanda da anayasaya uygunluğunu denetlemek için yasayı Anayasa Mahkemesine götürebileceği mesajını vermişti.

Terörle mücadele kapsamında istihbarat tedbirlerinin arttırılmasını öngören yeni istihbarat yasası, insan hakları ihlallerine zemin hazırlayacağı için eleştiriliyor. İstihbarat yasası, iletişimin izlenmesiyle ilgili pek çok teknik imkanın Fransız istihbarat servisi tarafından kullanılmasının önünü açıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler