YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da işçi eylemleri büyüyor! Kriz kapıda
Fransa'nın Normandiya bölgesindeki rafineri işçilerinin greve gitmesi üzerine, ülkede akaryakıt krizi başladı
Fransa'da işçi eylemleri büyüyor! Kriz kapıda
21 Mayıs 2016 / 12:02 Güncelleme: 21 Mayıs 2016 / 12:11

Fransa'da çalışma yasa tasarısına yönelik tepkiler sürerken, ülkenin batısında bazı rafinelerin önünde başlatılan yol kapatma eylemi yüzünden bölgedeki akaryakıt istasyonlarında yakıt sıkıntısı başladı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Normandiya bölgesinde TOTAL petrol şirketine ait bir rafinerinde çalışan işçilerin akşam saatlerinde 72 saat süreyle grev kararı almasının ardından, yakıt sıkıntısının etkisinin artması bekleniyor.

YAKITA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Batı'da bazı valilikler ise olası bir kriz olasılığına karşı satılan yakıt miktarlarına sınırlama getirdi. Yine valilikler tarafından alınan kararla, stoklamayı önlemek için akaryakıt istasyonlarında bidonla yakıt satışına yasak getirildi. 

STOKLAR TÜKENİYOR

Ülkenin batısında rafinelerin önündeki yol kapatma eylemleri yüzünden ülkenin batısında beş akaryakıt istasyonundan birinde stoklar tükenmiş durumda. 

Fransa'da yoğun protestolara hedef olan yeni çalışma yasa tasarısıyla günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak.

Yeni tasarı ayrıca, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor. Mecliste kabul edilen tasarının yasalaşması için senatoda da kabul edilmesi gerekiyor.

darısı@gerisine
 // alpAslan
Ödeyecekleri bedel vardı tahsilât zamanı...
21 Mayıs 2016 14:56
 // Yozgatli
Ben de endiseliyim........
21 Mayıs 2016 13:32
Sözde değil özde Demokrasi
 // Vatansever
Son dönemde adına ileri demokrasi denilen ülkelerde ortaya çıkan ve devlet eliyle ürütülen şiddet hareketlerinden Türkiye olarak kaygılıyız...
21 Mayıs 2016 12:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler