YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da ırkçılık skandalı!
Fransa'da ırkçılık skandalı!
14 Kasım 2013 15:11
Fransa'da yayımlanan bir derigi siyah Adalet Bakanı Christiane Taubira'yı maymuna benzetti. Gazete hakkında dava açıldı.

Fransa'da siyaset bir ırkçılık skandalıyla sarsıldı. Adalet Bakanı Christiane Taubira, aşırı sağın haftalık dergisi Minute'ün ırkçı saldırısına uğradı.

Dergi son sayısının kapağında Taubira için maymun benzetmesi yaptı. Irkçılıkla suçlanan Minute kapağında 'Maymun gibi kurnaz Christiane Taubira muzu buldu' başlığını kullandı. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, aşırı sağcı derginin toplatılması için Paris Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulundu. Ayrault "Irkçı saldırılar kabul edilemez. Bu dergiyi kınıyorum ve her zamankinden daha fazla Taubira'nın tarafındayım" dedi. Savcılık şikayet üzerine soruşturma başlattığını açıkladı.

Hakareti savundu

'Minute' dergisi basın sözcüsü Helene Valette; derginin kapağına yazdıkları başlıkların Christiane Taubira'ya çeşitli yerlerde yapılan hakaretlerin bir listesi olduğunu söyledi. Derginin saldırıya maruz kaldığını iddia edden Valette, Fransa'da yayımlanan diğer 'Kara mizah' dergisi olan Charlie Hedo'ya' bu kadar tepki gösterilmediğini söyledi. Charlie Hebdo, Müslümanlara hakaret eden yayınları nedeniyle tepki çekmişti.


ROTAHABER

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler