YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da Gazze için eylemler
Tüm dünyada İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanı kınanmaya devam ediyor.
Fransa'da Gazze için eylemler
14 Temmuz 2014 / 06:08 Güncelleme: 14 Temmuz 2014 / 14:51

Le Monde'un haberine göre; Fransa'da İsrail karşıtı gösteriler neredeyse ülkenin her yerine yayıldı. Fransa'nın başkenti Paris'te göstericiler ile polis karşı karşıya geldi ve polis göz yaşartıcı bombalarla protestocuları dağıtmak zorunda kaldı.

İşte Le Monde'un o haberi:

Paris'te Gazze'ye destek  gösterileri sırasında olaylar çıktı

Filistin topraklarında Gazze'ye İsrail'in bombardımanı devam ederken, Gazze'ye destek için binlerce kişi Fransa'nın birçok şehrinde 12 ve 13 Temmuz'da yürüdüler.

Lille şehrinde resmi kaynaklara göre 2 bin 300 (emniyet), göstericilere göre ise 6 bin kişi toplandı ve İsrail karşıtı sloganlar attı. 'Katil devlet', 'suçlu devlet' sloganları attılar. François Hollande suçlandı.

Bir gün önce ise benzer gösteriler sessiz kent Bordeaux (Bordo) ve Marsilya'da yaşandı. Yine resmi verilere göre Bordeaux'da 400 ile bin kişi, Marsilya'da ise 200 ile bin arası sayıda değişen kişi katıldı.

"Bu katliama hayır!"

Paris'te pazar günü ralli sonrası olaylar patlak verdi. Resmi rakamlara göre 7 bin, eylemleri organize edenlere göre ise 30 bin kişi Barbès (Barbe) Mahallesi'ne bir afiş astılar. Pankartta; "Filistin halkının mücadelesine tam destek" yazıyordu.

Sessizlik içinde birçok kadın ve gençten oluşan kalabalık " Hepimiz Filistinliyiz", "İsrail katil", "İşgale biz çözüm" gibi sloganlar attılar.

Birçok protestocu Filistin'de evlerinin önlerinde öldürülen kişilerin, çocukların, yaralıların ve Gazze'den yükselen mantar dumanların fotoğraflarını pankartlara yapıştırdılar.

Amid Hamadouch yaptığı açıklamada, " Ben bu katliama hayır demek için geldim. Irkçı devlet, İsrail'e boykot! Onlar masum insanları bombaladılar. Kesinlikle orada Hamas tarafından atılan bir füze ile olaylar patlak verdi ama İsrail'in tepkisi orantısız. Sivilleri değil, Hamas'ı hedef almalı." dedi.

Paris'te şiddet

Gösterilerin başı Bastil'e ulaştığında, polis ve jandarma tarafından göz yaşartıcı bombalar göstericilerin üzerine doğru uçmaya başladı. Mağaza vitrinleri hafif hasar gördü.

Çatışmalar çok uzun sürmedi ve daha fazla yayılmadan akşamın erken saatlerinde dağıldılar. Polisin açıklamalarına göre, küçük gruplarla çatışmalar devam etti.

Ancak Filistin yanlısı protestocular Roquette ve Torurnelles sokaklarına gitmeye çalıştılar. Fransa'nın çevik kuvvet ekipleri erkenden çatışmayı ve  Roquette sokağındaki Yahudi sinagoglara ait ibadethane içine saldırıyı önlemek için müdahale etti.

Polis verilerine göre Yahudi cemaatten iki üye ve 6 güvenlik gücü üyesi hafif yaralandı. Altı kişi ise olaylarda tutuklandı.

Manuel Valls: "Cezaya çarptırılacaklar"

Manuel Valls ise yaptığı açıklamada olayları kınadı ve 'sinagogların yakınında büyük sertlikle şiddet gerçekleşti' dedi.

Açıklamasında şunları söyledi:

"İbadet yerlerini hedef alan eylemler asla kabul edilemez. Fransa'nın kendi topraklarına İsrail-Filistin çatışmasını almayı hedefleyen eylemlere asla müsamaha gösterilemez."

Fransa'daki Yahudi Kurumları Temsil Heyeti ise (CRIF), Hamas yanlısı gösterilerin yasaklanmasını ve toplum içinde güvenliğin güçlendirilmesini istedi.

4456475_5_1b7d_a-paris-pres-de-la-place-de-la-bastille-le_62f2096f23522726c5253dce928f4ade.jpg

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler