YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da eylemciler polisle çatıştı
Fransa'da hükümetin hazırladığı çalışma yasa tasarısı protestolarında olay çıktı. Göstericilerin arasına karışan 200-300 kişilik bir grup polisle çatıştı.
Fransa'da eylemciler polisle çatıştı
28 Nisan 2016 / 23:44 Güncelleme: 28 Nisan 2016 / 23:48

Çalışma piyasasına esneklik kazandırması hedeflenen tasarıya yönelik ülkenin 200 noktasında düzenlenen protestolarda göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

foto-367.jpg

POLİSE SALDIRDILAR

Paris'te Nation Meydanı'nda göstericilerin arasına karışan 200-300 kişilik grup polise saldırdı. Polis ve grup arasında yaşanan olayda 1'si ağır 2 polis yaralandı ve 5 kişi gözaltına alındı.

SOKAKLAR KARIŞIK

Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT, Paris'te yaklaşık 50 bin kişinin gösterilere destek verdiğini belirtirken polis ise 15 ila 16 bin kişinin Paris sokaklarında yürüdüğünü kaydetti.

EN AZ 50 BİN KATILIM

Paris'in yanı sıra Nantes'da düzenlenen yürüyüşte ise 25, Marsilya'da ise 57 kişi gözaltına alındı. Yürüyüşün organizatörleri, Paris dışında yürüyüşe toplam katılımın en az 50 bin civarında olduğunu ifade etti. Gözaltı sayısının ilerleyen saatlerde artacağı tahmin ediliyor.

Protestocular dün de, aralarında dünya tiyatrosunun en önemli ekollerinden biri ve en eski ulusal tiyatro olan Paris'teki Comedie-Française'in de bulunduğu altı tiyatro binasını işgal etmişti.

Paris'in ünlü meydanlarından Republique'te, "Gece Ayakta" eylemleri yaparak meydanda gece boyunca bekleyen daha çok liseli gençler ve işçilerin işgal ettiği tiyatrolar arasında 1968 Mayıs ayı protestolarında da işgal edilen Paris'teki Odeon Tiyatrosu da bulunuyor.

 // atak
ENDİŞELİYİZ.BİZİM DIŞ İŞleri yatıyor arkadaş,çıkıp deyin polis fazla güç kullanıyor endişeliyiz diye,,o ülkeye gitmeme uyarısı niye yapmiyorlar anlamiyorum...
29 Nisan 2016 07:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler