YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa’da camiye saldıran 3 kişi gözaltına alındı
Fransa’da camiye saldıran 3 kişi gözaltına alındı
13 Nisan 2015 16:09
Vandoeuvre-les-Nancy'de bir caminin duvarlarına gamalı haç çizip hakaret içerikli yazılar yazdığı iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

Polis yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Vandoeuvre-les-Nancy'de bir caminin duvarlarına gamalı haç çizip hakaret içerikli yazılar yazdığı iddiasıyla gözaltına alınan zanlılardan biri suçunu itiraf etti.

Sorgusu devam eden zanlıların yaşlarının 20 civarında olduğu öğrenildi.

Geçen hafta cuma gecesi saldırganların, caminin duvarlarına gamalı haçlar ve aşırı sağ partinin simgesini çizdikleri, "Pis Araplara Ölüm" şeklinde hakaret dolu yazılar yazdıkları ortaya çıkmıştı.

Ulusal İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri yaptığı açıklamada saldırıyı kınarken, "Zavallı Nazi özentileri tarafından gerçekleştirilen bu tür saldırılar, birlikte yaşamı tehdit ediyor" ifadesini kullandı.  

Fransa’nın doğusunda Müslüman mezarlıkları ve dini ibadet yerleri aşırı sağcıların bu tür saldırılarına sık sık hedef oluyor.

Fransa İslam Konseyi araştırmalarına göre, son bir yıl içinde Müslümanlara yönelik saldırılar iki katına çıktı.

Avrupa’da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada bulunan Fransa'da çoğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler