YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen'e polis araması
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen'e polis araması
05 Kasım 2015 07:44
​Fransa'da aşırı sağcı siyasetçi Jean-Marie Le Pen vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya.

Fransız medyası, Ulusal Cephe'nin (FN) Onursal Başkanı Le Pen'in Paris'teki evinde polis tarafından arama yapıldığını duyurdu. Aramanın Le Pen'in eksik mal beyanında bulunarak vergi kaçırdığı şüphesiyle yapıldığı belirtilirken 87 yaşındaki siyasetçi duruma tepki gösterdi.

Le Pen, olayın ardından yaptığı yazılı açıklamada, aramanın tamamen huksuz yapıldığını, yasalara aykırı hiçbir eylemin içinde yer almadığını kaydetti.

Le Pen hakkında haziran ayında savcılığın başlattığı soruşturmada İngiliz toprağı olan Virgin Adaları'nda, Le Pen'in kişisel asistanı tarafından yönetilen Cenevre'deki hesapla bağlantılı başka bir hesap olduğu bilgisine ulaşılmıştı.

Soruşturmaya yakın kaynaklara göre, Virgin Adaları'ndaki hesap geçen yıl kapatılarak, hesaptaki varlıklar Bahama'da başka bir hesaba aktarıldı. 

Basına yansıyan bilgilere göre Le Pen'in asistanı tarafından yönetilen Cenevre'deki hesapta 2 milyon avrodan fazla para ve altın bulunuyor.

Le Pen, geçtiğimiz yaz da FN lideri kızı Marine Le Pen tarafından kurucusu olduğu partisinden ihraç edilmiş, baba ve kız birbirine düşmüştü.

FN'yi 1972'de kuran ve 2011'e kadar başkan olarak göreve devam eden baba Le Pen'in onursal başkanlığı partisi tarafından iptal edilmiş, ancak mahkeme kararı bozmuştu.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler