YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da anayasa değişikli konuşuluyor
Fransa'da anayasa değişikli konuşuluyor
17 Kasım 2015 16:18
Fransa hükümeti anayasa değişikliği için hazırlık başlattı, muhalefet şartlı olarak değişikliği desteklediğini açıkladı.

Fransa'da hükümet, Paris'i kana bulayan terör saldırılarının ardından anayasa değişikliğine hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın dün parlamentoda, "terörü önlemek için gerektiği takdirde anayasa değişikliğine gidilebileceği" açıklamasının ardından hükümet bugün çalışma başlattı.

Anayasa değişikliğinin, olağanüstü hal ilanı ve diğer kriz durumlarında bazı temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını öngördüğü bildirildi.

Başbakan Manuel Valls, France info radyo kanalına yaptığı açıklamada, "Fransa'nın artık bir savaş halinde olduğunu" ifade ederek "Güvenliğin sağlanması için bazı özgürlüklerimizi kısıtlamak zorunda kalabiliriz" demişti.

Bu arada ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi lideri Nicolas Sarkozy, anayasa değişikliğine şartlı onay verdi. Güvenlik konusunda  alınacak önlemlerle ilgili anayasa değişikliğine karşı çıkmayacaklarını belirten Sarkozy, "Ancak anayasa değişikliği metnini önce görmemiz gerekir" dedi.

Fransa'da cumhurbaşkanının talebi üzerine gündeme gelen anayasa değişikliği için ya referandum ya da meclis ve senato üyelerinin birlikte toplandığı parlamentonun üyelerinin beşte üçünün oyu gerekiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler