YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da 8 aydır devam eden OHAL süreci nasıl işledi?
Türkiye'de FETÖ'nün darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilip edilmeme tartışmaları devam ediyor. Fransa'da ise terör saldırısının ardından 8 aydır devam eden bir OHAL süreci mevcut. Peki Fransa'da bu süreç nasıl işledi?
Fransa'da 8 aydır devam eden OHAL süreci nasıl işledi?
20 Temmuz 2016 / 19:40 Güncelleme: 20 Temmuz 2016 / 20:02

15 Temmuz gecesi başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimin ardından başlatılan operasyonlar sürerken ek tedbirler ve yeni kararlar da gündemde. Bu çerçevede bugünkü toplantıların ardından olağanüstü hal kararı alınıp alınmayacağı tartışılırken hali hazırda 8 aydır uygulamanın sürdüğü Fransa'da neler olduğuna bakmakta fayda var.

Fransa, münferit bir terör saldırısının ardından derhal OHAL'e geçmişti. Ülkede bugün sonuçlanan oylamayla OHAL 6 ay daha uzatıldı. OHAL uygulaması vatandaşların günlük yaşantısını aksatmazken güvenlik tedbileri en üst düzeyde devam ediyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

Fransa'da 13 Kasım 2015'te 130 kişinin hayatını kaybettiği ve terör örgütü IŞİD'in üstlendiği saldırıların ardından tüm ülke ayağa kalktı.

Katliamdan sonra ulusal düzeyde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı.

Ülkede normal şartlar altında en fazla 12 gün sürebilen olağanüstü hal, saldırılardan bir hafta sonra, 20 Kasım 2015'te, Fransa Parlamentosu'nun hükümete yetki vermesiyle 3 ay daha uzatıldı.

Uzatılan olağanüstü halin süresinin dolmasına yakın, 17 Şubat 2016'da Fransa Ulusal Meclisi, OHAL'in 26 Mayıs 2016'ya kadar uzatılmasına karar verdi. OHAL'in uzatılmasına dair değişiklik, mecliste 31 "hayır" oyuna karşın 212 "evet" oyuyla kabul edildi.

19 Mayıs 2016 tarihine gelindiğinde ise Fransa Ulusal Meclisi olağanüstü halin 26 Temmuz 2016'ya kadar uzatılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

14 Temmuz 2016'da, Fransa'nın Ulusal Günü kutlamalarında ise Cumhurbaşkanı François Hollande, olağanüstü halin daha fazla uzatılmayacağını açıkladı.

DÖRDÜNCÜ KEZ UZATILDI

Ancak aynı günün akşamı, kutlamalar sırasında bir kamyonla kalabalığa dalıp insanların önce ezilerek, sonra da üstlerine ateş açılarak katledildiği ve 84 kişinin öldüğü saldırının ardından olağanüstü halin uzatılmaması kararında değişiklik oldu.

Fransa Ulusal Meclisi, Nice saldırısı sonrası ülkede OHAL uygulamasının 6 ay daha uzatılmasına ilişkin yasa tasarısını, sabaha kadar süren oylamayla 26'ya karşı 489 ile bugün onayladı.

Bu kararla beraber Fransa'da 13 Kasım'da gerçekleşen terör saldırılarının ardından olağanüstü hal uygulaması, Ulusal Meclis'te yasa tasarısının onaylanmasıyla tam dört kez uzatılmış oldu ve halen devam ediyor.

Türkiye'de de OHAL'in uygulanıp uygulanmayacağı bu akşam saatlerinde belli olacak.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler