YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da 1 milyar avroluk terör önlemi
Fransa'da 1 milyar avroluk terör önlemi
02 Mart 2015 16:06
Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, ocak ayındaki terör saldırılarının ardından alınan ilave önlemlerin bütçeye maliyetinin 940 milyon avro olduğunu açıkladı.

Parlamentonun televizyon kanalında konuyla ilgili açıklamada yapan Sapin, "Daha önce hesaba katılmayan bu gideri, bütçenin diğer kalemlerinde ekonomi yaparak gidermeyi planladıklarını" söyledi.

Sapin, Başbakan Manuel Valls’in Bakanlar Kurulu'nun bütün üyelerinden bu beklenmedik giderin karşılanması için mali kaynak arayışına girmelerini istediğini belirtti.

Fransa’da bütçe açığının gayri safi mili hasılaya oranının avro para birimi kriterlerini aşması, uzun zamandır Paris ve Brüksel arasında sorun yaratıyor.

Fransa, avro kriterlerine göre yüzde 3’ü geçmemesi gereken bu oranı, aldığı tüm tasarruf önlemlerine rağmen yüzde 4’ün altına düşüremiyor.

Fransa’da hükümet, ocak ayında düzenlenen üç ayrı terör saldırısında 17 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine iç güvenlikte asayişin sağlanması için ordunun da kullanılmasını öngören "Vigipirate programını" devreye sokmuştu.

Terör saldırılarından bu yana özellikle farklı ibadet yerleriyle basın yayın kuruluşları, tarihi ve turistik tesislerin korunmasına polisin yanı sıra ordu birlikleri de destek veriyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler