YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa ve İngiltere'den Suriye atağı
Fransa ve İngiltere'den Suriye atağı
21 Mart 2013 23:04
Fransa ve İngiltere'nin BM daimi temsilcilikleri BM Genel Sekreterliği'ne başvurarak Halep ve Şam'da kimyasal silah kullanıldığına ilişkin üç ayrı olayın araştırılmasını talep etti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, basın brifinginde, İngiltere ve Fransa'nın başvurularına ilişkin mektupların ulaştığını, Genel Sekreter Ban'ın bunları değerlendireceğini söyledi.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Halep'te muhaliflerin sivillere karşı kimyasal silah kullandığını iddia ederek BM'den bunun araştırılmasını istemiş, Genel Sekreter Ban Ki-mun da Suriye Hükümeti'nin talebi üzerine bu iddianın araştırılacağını belirtmişti.

Suriye'deki muhalifler ise Halep ve Şam'da rejimin kimyasal silah kullandığını savunmuştu. İngiltere ve Fransa, BM'den, Suriye Hükümeti'nin talebiyle muhalefetin iddialarının birleştirilmesini ve üç ayrı olayın da incelenmesini istedi.

Genel Sekreter Ban'ın, iki ülkenin başvurularını Suriye Hükümeti'nin başvurusuyla birleştirmesi halinde, gönderilecek heyet üç ayrı olayı da inceleyecek.

Nesirky, gazetecilerin sorusu üzerine, daha önce Azerbaycan ve Mozambik'te de benzer olayların incelenmesi için BM'nin soruşturma yaptığını kaydetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler