YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fransa Suriye'ye operasyon yapıyor!"
Fransız Le Figaro Gazetesi, Şam'da Esad karşıtı askeri operasyon başladığını flaş gelişme olarak duyurdu.
"Fransa Suriye'ye operasyon yapıyor!"
23 Ağustos 2013 / 07:55 Güncelleme: 23 Ağustos 2013 / 08:15

Fransız Le Figaro gazetesi, İsrail, Amerikan ve Ürdün'lü askerlerin komutanlık ettiği birliklerin Ağustos ayının ortalarından beri Suriye'nin başkenti Şam'a doğru ilerlediğini iddia etti.

Fransız gazetesi, Amerikalıların Ürdün'de gerilla eğitimi verdiği Suriye'li muhalif askerlerin Ağustos ayı ortalarında Suriye'ye giriş yaptığını kaydetti.

Gazete, İsrail, Ürdün ve CİA ajanlarının komutanlık ettiği 300 kişilik ilk gurubun 17 Ağustos'ta Suriye'nin güneyinden sınırı geçtiğini aktardı. Haberde, ikinci grubun ise 19 Ağustos'ta Suriye'ye giriş yaptığı aktarıldı.

Le Figaro gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suriye'ye asker göndermeye yanaşmayan ve bir bölümü radikal grupların kontrolünde olan muhalif askerleri silahlandırmayı da istemeyen Amerika'nın Suriye-Ürdün sınırında kurulan kamplarda Özgür Suriye Ordusu içerisinden seçilmiş askerleri aylardır çok gizli olarak eğittiğini iddia etti. Fransız gazetesi, Beşer Esed'in olası kimyasal silah kullanımının da Suriye'nin başkentine doğru ilerleyen bu birliklerle açıklanabileceğini kaydetti.

Le Figaro gazetesinde konuşan Ortadoğu uzmanı David Rigoulet-Roze da Amerika'nın Suriye'nin güneyinde uçuşa yasak tampon bölge oluşturma isteğinin de muhalif askerlere verilen daha güvenli eğitime destek istemesiyle açıklanabileceğini söyledi. Roze, Amerika'nın Ürdün'e Patriot göndermesinin de aynı sebeple açıklanabileceği ifade edildi.

16:54
 // KİMYASAL İTTİFAK
Esad ın ya ahmak, yada şizofren olması lazım; adam durup dururken, neden kimyasal kullansın. Bunu katliamları, Esad ı, Sisi yi lanetleyen biri olarak söylüyorum. Peki, ya bu hardal gazını, Fransa ve İsrail askerleri atmışsa ne olacak? Açığa çıktığında Esed güçlenmiş olmayacak mı? Bence bu işte bir sazan avcılığı var. Savaşlar eskisi gibi askerler arasında olmuyor....
23 Ağustos 2013 16:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler