YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa, Rusya'yı oyalıyor
Fransa, Rusya'yı oyalıyor
04 Eylül 2014 16:24
Fransa'nın Rusya'ya satacağı savaş gemisinin teslimatını Ukrayna krizi nedeniyle askıya alma kararına tepkiler büyüyor.

Teslimatı hazır Mistral tipi helikopter taşıyıcı gemi ile siparişi verilen diğer geminin yapılacağı tersanede çalışanların üyesi olduğu sendika yönetimi, hükümetin teslimatı askıya alma kararını eleştirdi. Sendika yönetiminden yapılan açıklamada, ikinci geminin de inşasının derhal başlatılmasının gerekli olduğu savunuldu.

Ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekili Henri Guaino ise hükümetin kararını eleştirerek, bundan savunma sanayisinin zarar göreceğini söyledi. UMP milletvekili, savunma sanayisi alanında sipariş vermesi beklenen ülkelerin bundan böyle Fransa'ya güven duymayacaklarını ifade etti.

Yine aynı parti üyesi eski başbakanlardan François Fillon ise bu kararın Fransız savunma sanayisine zarar vereceği görüşünü dile getirdi. Fransa'nın Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz konusunda başarısız bir politika izlediğini belirten Fillon, teslimatın geciktirilmesinin Rusya'nın politikalarını etkilemeyeceğini savundu.

Fillon, "Bu karar Fransa'nın pozisyonunu güçlendirmeyecek, sadece ABD'nin peşinden gidiyor izlenimi yaratacak" dedi.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen ise sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, savaş gemisinin teslimatının askıya alınmasının, "Fransa'nın ABD'nin baskısına boyun eğdiği anlamına geldiğini" iddia etmişti. Le Pen ayrıca, "vahim" olarak değerlendirdiği kararın, ulusal çıkarlara aykırı olduğunu ileri sürmüş ve teslimatın gerçekleşmemesi yüzünden Fransa'nın önemli miktarda maddi tazminat ödeyebileceğini söylemişti.

ABD ve diğer Batılı ülkeler, Ukrayna krizini gerekçe göstererek savaş gemilerini Rusya'ya teslim etmemesi konusunda uzun zamandır Fransa'ya baskı yapıyordu. Nitekim, Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan dün akşam yapılan açıklamada, Rusya'nın sipariş ettiği "savaş gemisinin teslimatı için şartların uygun olmadığı" bildirilmişti.

Yaklaşık 400 Rus denizci, Saint-Nazaire tersanesinde yapılan "Vladivostok" isimli savaş gemisini ekim ayında teslim almak için hazirandan bu yana eğitim görüyordu. Rusya'nın ilk gemi için ödeme yaptığı, teslimatın olmaması halinde Fransa'nın Rusya'ya 1,1 milyar avro tazminat ödemesi gerektiği açıklanmıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler