YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa Meclisi o kararı onayladı
Fransa Ulusal Meclisi, olağanüstü halin üç aya kadar uzatılabilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.
Fransa Meclisi o kararı onayladı
19 Kasım 2015 / 15:56 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 17:51

Fransa Ulusal Meclisi'nde bugün kabul edilen olağanüstü hal yasa tasarısına göre polis, kanıt olmaksızın makul şüpheye dayanarak arama yapabilecek.

Hükümetin Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarından sonra değiştirilmesini istediği olağanüstü hal yasa tasarı mecliste büyük destek buldu.

Mecliste, tüm siyasi partilerin lehte görüş bildirdiği yasa tasarısı 6 "hayır"a karşılık 551 "evet" oyuyla kabul edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırılardan sonra Fransa Ulusal Meclisi ve Senato'nun birlikte toplandığı Parlamento'da yaptığı konuşmasında en fazla 12 gün uygulanmasına izin verilen olağanüstü hale ilişkin yasanın değişmesi gerektiğini söylemiş ve tüm vekillerden destek istemişti.

Yarın Senato'ya gidecek yeni olağanüstü hal yasa tasarısında en çok öne çıkan değişiklik uygulanabilirlik süresi. Yeni yasaya göre olağanüstü hal üç aya kadar uzatılabilecek.

Bir önceki olağanüstü hal yasasında güvenlik güçleri savcılık izni olmadan da arama yapabiliyor ancak aramalar için kanıt gerekiyordu. Yeni yasaya göre güvenlik güçleri, makul şüphe gerekçesiyle hiçbir kanıta gerek duymadan aramalar yapılabilecek.

Ancak aramalar, avukat, hakim, milletvekilleri, senatörler ve gazetecilerin iş yerlerini kapsayamayacak. 

İnternet siteleri ve sosyal medya ağları kapatılabilecek

Yeni tasarıya göre terör propagandası yapan internet siteleri ve sosyal medya ağları da kapatılabilecek.

Kamu düzenini tehdit ettiği düşünülen kişiler ev hapsinde tutulabilecek ve terörizmle ilgili olduğu değerlendirilen kişilerin etraflarıyla iletişimi kesilebilecek.

Fransa'da güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği S dosyasındaki isimlerin de yasa tasarısında ev hapsinde tutulması, iletişimlerinin kesilmesi ve gerektiğinde bu kişilere elektronik kelepçe takılması öngörülüyor.

Yasa tasarısı kamu düzenini bozacak cami, dernek ve organizasyonların kapatılabilmesi olanağını da sağlıyor. 

Yaklaşık 10 bin kişi takip ediliyor

Geçtiğimiz hafta Başbakan Manuel Valls, S dosyasında yaklaşık 10 bin kişinin olduğunu söylemişti.

S dosyasında futbol holiganlarından aşırıcılara kadar 15 farklı kategori bulunuyor. Paris saldırılarını yapan teröristlerin bir kısmının da dosyada bulunduğu biliniyor.

Paris'teki terör saldırılarından sonra Fransız istihbaratı da listeye aldığı isimleri daha sonra takip etmemekle eleştirilmişti.

Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen terör saldırılarında en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti.

Saldırıların planlayıcısı olduğu bildirilen Abdelhamid Abaaoud dün yapılan polis operasyonunda ölü olarak ele geçirilmiş, operasyonda üzerindeki bombayı patlatan kadın teröristin ise Abaaoud'un kuzeni Hasna Aitboulahcen olduğu iddia edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler