YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa ile ilişkiler askıda
Fransa ile ilişkiler askıda
23 Aralık 2011 07:00
Erdoğan, oylamayı 'sululuk' olarak değerlendirdi ve ilk etapta uygulanacak 8 maddelik siyasî ve askerî yaptırımları açıkladı. İşte o yaptırımlar
Fransa Ulusal Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini kabul etti. 577 üyeli Meclis'teki oylamaya sadece 46 vekil katıldı. Düşünce özgürlüğüne 'pranga' olarak yorumlanan tasarı, 40 üyenin oyu ile Meclis'ten geçti. Yasaya, Türkiye'nin tepkisi sert oldu. Başbakan Erdoğan, ilk etapta uygulanacak 8 maddelik yaptırım açıkladı.

Fransız Meclisi, Ermeni soykırımı iddiasını inkâr edenlere hapis cezası öneren yasa tasarısını dün kabul etti. Milletvekillerinin yüzde 90'ının katılmadığı oylamada, 6 milletvekili de tasarıya 'hayır' dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin girişimiyle gündeme gelen tasarıda, tarihçiler ve araştırmacılar dahi cezai yaptırımdan muaf tutulmadı. Zaman zaman tartışmalara sahne olan görüşmelerde söz alan Demokratik Hareket lideri François Bayrou, tasarıyı 'akıl dışı ve tehlikeli' bulduğunu açıkladı. 'Türk kökenli gençlerin hepsini mahkemelere mi göndermek istiyoruz?' diye sordu. Yapılan oylamada değişikliğe uğramadan kabul edilen inkâr yasasına, Türkiye'nin tepkisi sert oldu. Ukrayna lideri Yanukoviç ile ortak basın toplantısında soruları cevaplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa'da düşünce özgürlüğünün ayaklar altına alındığını söyledi. Görüşmelere milletvekillerinin sadece onda birinin katıldığına dikkat çeken Erdoğan, oylamayı 'sululuk' olarak değerlendirdi ve ilk etapta uygulanacak 8 maddelik siyasî ve askerî yaptırımları açıkladı. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler