YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa, Ermeni soykırımını inkar yasası hazırlıyor
Fransa, Ermeni soykırımını inkar yasası hazırlıyor
30 Ocak 2016 10:45
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Ermeni soykırımını inkar yasasını tekrar gündeme getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande "Ermeni soykırımı" inkarı ceza yasası hazırlık çalışmaları için, İnsan Hakları Mahkemesi eski başkanı Jean-Paul Costa'yı görevlendirdi.

ERMENİ DERNEKLERİN YEMEĞİNE KATILDI

Aşırı milliyetçi ve ırkçı Ermeni derneklerinden oluşan ve yöneticiliğini Asala terör örgütü eski basın sözcülerinden Ara Toranian'ın yaptığı Ermeni Dernekleri Koordinasyon Kurulu geleneksel yemeğine katılan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı konuşmada "Ermeni soykırımını" inkara ceza uygulanmasını öngören yasa tasarısını yeniden gündeme getirdi.

"İLK YASA ACELEYE GELDİ"

Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa Anayasa Konseyi tarafından Şubat 2012 tarihinde iptal edilen "Ermeni soykırımına inkar ceza yasasının" biraz acele yapılmış olabileceğini düşündüğünü, böyle bir yasanın Anayasa Konseyi kararı doğrultusunda bir daha sansürlenmeyecek şekilde tekrar düşünülmesi gerektiğine karar verdiğini söyledi. Hollande, böyle bir yasanın uygun şekilde tekrar yapılabilmesi için, İnsan Hakları Mahkemesi eski başkanı Jean-Paul Costa'yı hazırlık çalışmalarında görevlendirdiğini belirtti.

"ISRARCI DEĞİLİM"

Düşünülenin tersine bu konuda "ısrarcı" davranmadığını söyleyen François Hollande, her zaman Ermenistan ve Türkiye'nin yanında olacaklarını sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler