YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa, düğmeye bastı
Fransa, düğmeye bastı
28 Eylül 2011 09:02
Fransa, PKK'lı teröristlerin iadesi için düğmeye bastı
Terör örgütüyle mücadele için son yıllarda önemli adımlar atan Fransa, PKK'lı yöneticilerin Türkiye'ye iadesi için de düğmeye bastı.
Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın 6 Ekim'de Ankara'ya yapacağı resmî ziyaret sırasında iki ülke arasında 'iç güvenlik konusunda işbirliği anlaşması' imzalanacak. Türk diplomatik kaynaklar, anlaşmanın Nedim Seven ve Canan Kurtyılmaz gibi PKK'nın Fransa'daki üst düzey yöneticilerinin iadesini kapsadığını belirtiyor. Gueant ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin arasında imzalanacak protokol, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeyle iç güvenlik alanında imzalanan en kapsamlı anlaşma hüviyetini kazanacak. Fransa, bugüne kadar Türk yetkililerin iade taleplerine "AB üyesi olmayan bir ülkeye iade yapılmasını yasal mevzuatımız engelliyor." şeklinde cevap veriyordu.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin sağ kolu Claude Gueant'nın içişleri bakanı olmasıyla birlikte PKK'yla mücadele alanında önemli adımlar atıldı. Paris Büyükelçiliği'yla yakın bir diyalog kuran Gueant, "PKK'lıların iadesi için iki ülke arasında özel bir protokol imzalayalım." teklifine 'evet' dedi. İki ülke yetkililerinin de yer aldığı özel bir ekiple hazırlanan antlaşma, Gueant'ın Türkiye ziyaretine yetiştirildi.

2007'de başlayan PKK soruşturmasıyla birlikte Fransa-Türkiye ikili ilişkilerinde birçok ilk yaşandı. Nedim Seven, Rıza Altun, Canan Kurtyılmaz gibi isimlerin gözaltına alındığı soruşturmada, Fransız terörle mücadele birimi SDAT ile MİT arasında yakın bir işbirliği gerçekleştirildi. İstihbarat yetkilileri, Ankara-Paris hattında 3 yıl boyunca mekik dokudu. Paris'te gözaltına alınan isimler, Türk yetkililer tarafından sorgulandı. Soruşturma süresince, İçişleri Bakanlığı, Paris Büyükelçiliği'ni düzenli şekilde bilgilendirdi. Ayrıca kara para aklama davası olarak başlayan soruşturmada, Toulouse'da Türk işyerlerine gerçekleştirilen saldırının ardından PKK, mahkeme kayıtlarında ilk kez "terör örgütü" sıfatıyla anıldı.

Zaman'ın 2007 yılında ortaya çıkardığı bir belge, Fransa'nın uluslararası tutuklama kararlarına rağmen PKK militanlarını Türkiye'ye teslim etmeme yönünde siyasi bir karar aldığını gösteriyordu. Adalet Bakanlığı tarafından 1998 yılında alınan karara, Türkiye'de idam cezasının varlığı, işkence ve insan hakları ihlalleri gerekçe yapılıyordu.

Paris mahkemesinde, son olarak terör örgütünün Avrupa'daki elebaşları da içinde olmak üzere toplam 18 sanık yargılanmıştı. Savcılık, yargılananlar için altı ay ile altı yıl arasında değişen çeşitli hapis cezaları isterken, Paris'te faaliyet gösteren terör örgütünün merkezinin de kapatılmasını talep etmişti. Paris mahkemesi, bu davayla ilgili kararı 2 Kasım'da verecek. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler