YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa Dışişleri Bakanından şok sığınmacı tepkisi
Fransa Dışişleri Bakanından şok sığınmacı tepkisi
09 Eylül 2015 00:02
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye ve Irak’ta baskı gören bütün sığınmacıların Avrupa’ya veya başka yerlere gitmesi halinde oyunu terör örgütü DAEŞ’in kazanmış sayılacağını savundu.

Fransız bakan, RTL televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bölgedeki krize rağmen Ortadoğu’nun farklı toplumlarının yapısının korunmasının garanti altına alınmasının önemli olduğunu vurguladı.

Paris'te, Fransa ve Ürdün’ün girişimiyle düzenlenen "Ortadoğu'da Etnik ve Dini Temelli Saldırı ve İstismara Maruz Kalan Kurbanları" konferansının ardından görüşlerini açıklayan Fabius, ‘’Bu oldukça zor ancak, bütün sığınmacılar Avrupa’ya veya başka ülkelere giderlerse, oyunu DAEŞ kazanmış olur. Bugünkü konferansın hedefi, Ortadoğu’nun, Ortadoğu olarak kalmasını sağlamak. Bu da bölgenin içinde Hristiyanların, Yezidilerin ve diğer grupların da yer aldığı farklı yapısının korunması ile sağlanabilir’’ ifadesini kullandı.

Fabius, bugünkü konferansa katılan bazı ülkelerin önümüzdeki aylarda bölgenin yeniden inşası, alt yapının tesisi için mali taahhütlerde bulunacağını söyledi.

Bölge için ülkesinin daha önce açıkladığı 100 milyon avronun üzerine 25 milyon avro daha ilave yardım sağlama kararı aldığını belirten Fabius, bu mali desteğin özellikle Kobani ve Erbil için kullanılacağını belirtti.

Paris’te düzenlenen konferansa Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da aralarında olmak üzere 60’a yakın ülkeden bakan katılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler