YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Irak'ta
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Irak'ta
12 Eylül 2014 11:41
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 15 Eylül Pazartesi günü ülkesinde düzenlenmesi beklenen konferansta, Irak'ın birliği, IŞİD'le mücadelede yardım ve destek koordinasyonu konusunun ele alınacağını belirtti.

Resmi temaslar yürütmek üzere Irak'ta bulunan Hollande, mevkidaşı Fuat Masum'la başkent Bağdat'ta bir araya geldi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Hollande, Irak'a destek olmak amacıyla gelecek hafta düzenlenecek toplantıya çok sayıda ülkenin katılacağını ifade etti.

"Paris'te gelecek hafta düzenlenecek konferansın konusu, Irak'ın birliği için destek ve IŞİD'le mücadelede koordinasyon olacak" diyen Hollande, ülkesinin, siyasi ve güvenlik alanlarında, "ortak düşman" olarak nitelendirdiği IŞİD'le mücadele noktasında Irak'la dayanışma içinde olacağını dile getirdi.

Masum da Paris'te düzenlenmesi beklenen, Irak ve IŞİD'le mücadele konulu uluslararası konferansı işaret ederek, Fransa'nın ülkesine destek olmak için sarf ettiği çabalardan ve rolünden övgüyle söz etti.

Ziyaret süresine ilişkin bilgi verilmeyen Hollande'ın, Bağdat temaslarının ardından Erbil'e geçerek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yle de bir araya geleceği ileri sürüldü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler