YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Florida'da siyahiyi öldüren bekçiye federal soruşturma yok
Florida'da siyahiyi öldüren bekçiye federal soruşturma yok
24 Şubat 2015 23:21
ABD'nin Florida eyaletinde 17 yaşındaki siyahi genci öldüren bekçiye federal dava açılması için yeterli delil olmadığı bildirildi

ABD Adalet Bakanlığı, Florida eyaletinde 2012 yılında 17 yaşındaki siyahi genci öldüren ve daha sonra yerel mahkemede suçsuz bulunan George Zimmerman'a federal dava açılmayacağını duyurdu.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yerel mahkemede 2013 yılında beraat eden Zimmerman'a federal dava açmak için yeterli delil olmadığı belirtildi.

Açıklamada, konunun değerlendirilmesi sırasında Florida'daki mahkemeden tüm delillerin istendiği, şahitlerle, konuyla ilgili kişilerle mülakatlar gerçekleştirildiği, dijital verilerin ve telefon kayıtlarının incelendiği ve federal dava açılmasına gerek olmadığı sonucuna varıldığı vurgulandı.

ABD'de siyahileri öldüren beyaz polislerin yargılanmaması ya da yargılananların genellikle ceza almaması nedeniyle son yıllarda önemli protestolar düzenleniyor.

Bekçilik yapan Zimmerman'ın da 2012 yılında 17 yaşındaki siyahi genci öldürmesinin ardından açılan davada suçsuz bulunması, ABD genelinde özellikle siyahi gruplar tarafından protesto edilmiş ve ayrımcılık iddiaları gündeme getirilmişti.

Bölgede gönüllü gece bekçiliği yapan Zimmerman, mahallede gece gördüğü Martin'i hırsızlık zanlısı olarak polise ihbar etmiş, polislerin takip etmemesi yönündeki ikazlarına rağmen Trayvon Martin'i takip ederek çıkan arbede sırasında silahıyla öldürmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler