YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Firavun neden öldü?
Firavun neden öldü?
16 Şubat 2010 21:27
Mısır'ın ünlü firavunu Tutanhamun'un neden öldüğü açıklandı.

Mısır'ın ünlü firavunu Tutanhamun'un doğuştan yarık dudaklı ve yumru ayaklı olduğu ve sıtmanın azdırdığı kırık bacağının komplikasyonlarından öldüğü belirtildi.

Tutanhamun'un mumyasıyla 15 akrabasının mumyaları üzerinde yapılan ve 2 yıl süren DNA analiziyle bilgisayarlı tomografi görüntülerinin sonuçları, yarın "The Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanacak. Araştırmada, Tutanhamun'un soy ağacı da açıklanacak.

Araştırmada, Tutanhamun'un babasının büyük ihtimalle firavun Akhenaten, annesinin de Akhenaten'in hala kimliği belirlenemeyen kız kardeşi olduğu belirtiliyor.

Henüz 10 yaşındayken, M.Ö 1333'te tahta çıkan ve sadece 9 yıl ülkeyi yönetebilen Tutanhamun'un mezarı, içindeki muhteşem hazineyle birlikte 1922'te bulunmuştu.

Uzun zamandır, çocuk firavun Tutanhamun'un neden bu kadar erken öldüğüne dair spekülasyonlar  yapılıyordu.

Son bilgisayarlı tomografi ve DNA analizleri, zaten doğuştan gelen hastalıklardan mustarip olan firavunun, kırık bacağının yol açtığı komplikasyonlarla birlikte ciddi düzeydeki beyin sıtmasının kurbanı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar bu arada, sıtma parazitinin DNA'sının da ayrıldığını kaydettiler.

Makalede, Tutanhamun'un birçok rahatsızlığının bulunduğu, genç olmasına rağmen dayanıksız olduğu ve bastonla yürüyebildiği belirtildi.

Tutanhamun'un babası gibi yarık dudaklı ve dedesi gibi yumru ayaklı olduğu, ayrıca, kan akışının olmaması yüzünden sol ayak kemiğinin yavaş yavaş tahrip olmasına yol açan Kohler hastalığından da mustarip olduğu kaydedildi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler