YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Finlandiya'da koalisyon hükümeti kurulacak
Finlandiya'da koalisyon hükümeti kurulacak
20 Nisan 2015 16:37
Finlandiya'da erken genel seçimde en fazla oyu alan Merkez Partisi'nin lideri Sipila, koalisyon hükümeti kurma görevini üstleneceğini, bu kapsamda 3 siyasi parti ile görüşeceğini belirtti.

Finlandiya'da erken genel seçimde en fazla oyu alan ana muhalefetteki Merkez Partisi, koalisyon hükümeti kurmak için mevcut hükümetin ortakları Muhafazakarlar ile Sosyal Demokratlar ve onları geride bırakan halkçı Fin Partisi ile zorlu geçmesi beklenen görüşmeler yapacak. 

 

Merkez Partisi'nin lideri Juha Sipila, erken genel seçimden sonra zafer ilan ederek, yeni koalisyon hükümetinin kurulması görevini üstleneceğini ve kendilerinden sonra en fazla oyu alan 3 partinin liderleriyle görüşeceğini söyledi. 

Siyasete 4 yıl önce atılan Sipila, kurulacak koalisyon hükümetinde en önemli faktörün, ortaklar arasındaki güven olacağını belirterek, muhafazakar Başbakan Alexander Stubb'ın liderliğindeki mevcut koalisyon hükümetinde en önemli sorunun, iktidar ortaklarının birbirlerine güvenmemesi olduğunu ifade etti. 

Sipila, Finlandiya'nın üç yıldır süren ekonomik durgunluk nedeniyle "zor durumda" olduğunu, "ülkeyi eski formuna kavuşturmanın 10 yıl süreceğini" belirtti. 

Finlandiya'da yapılan erken genel seçimde oyların yüzde 99,9'u sayıldı. Buna göre en fazla oyu yüzde 21,2 ile ana muhalefetteki Merkez Partisi aldı. 

Başbakan Alexander Stubb'ın liderliğindeki Ulusal Koalisyon Partisi ise oyların yüzde 18,2'sini aldı. Stubb, yayın kuruluşu YLE'ye yaptığı açıklamada, "Merkez, seçimi kazanmış görünüyor. Tebrikler" dedi. 

Seçimden ikinci çıkan Fin Partisi, aldığı oy oranıyla parlamentoda 38, mevcut koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar da 34 milletvekiline sahip olacak.   

Finlandiya'daki seçime katılan ve oy oranları yüzde 9'un altında kalan diğer 4 parti de parlamentoda kalan 42 sandalyeyi paylaşacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler