YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Finlandiya, NATO'ya üye olabilir!
Finlandiya, NATO'ya üye olabilir!
19 Haziran 2016 00:45
Güvenliğinin tehdit edilmesi halinde Finlandiya, NATO üyeliğine başvurabilir.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülke güvenliğinin ciddi bir tehditle karşı karşıya kalması halinde Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuracağını söyledi.

Finlandiya’nın Dagens Nyheter gazetesine konuşan Sauli Niinistö, “NATO üyeliğine başvuru olanağını yok sayamayız. Bu ciddi bir hata olur zira NATO önemli bir güvenlik unsurudur. Rusya bizim böyle bir olanağa sahip olduğumuzu biliyor. Bu aşamada NATO ile işbirliğimizi ve uyumluluğumuzu geliştiriyoruz. Global ve bölgesel ölçekte ülke güvenliğinin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığını fark edersek, üyelik başvurusunda bulunabiliriz” diye kaydetti.

NATO üyeliği ile ilgili referandum yapılmasının olması gereken bir şey olduğunu belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Referandumdan vazgeçmenin ülkenin NATO tarafından savunulmasını zorlaştırabileceği fikrini paylaştı.

qha'da yer alan habere göre, daha önce Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Baltık bölgesinde varlığını arttırmanın yanı sıra İsveç ve Finlandiya gibi kuzey ülkeleri ile işbirliğini güçlendirmeyi planladığını açıklamıştı.

6 Haziran tarihinde Finlandiya’da Baltops (Baltic Operations-Baltık Operasyonları) 2016 tatbikatının deniz aşaması başladı. Finlandiya, NATO üyesi olmamasına rağmen 1993 yılından beri Baltops tatbikatında yer alıyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler