YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinliler'in ateşkes sevinci
İsrail ile Filistin arasında kalıcı ateşkes sağlanmasının ardından, birçok Filistinli sevinç gösterileri için sokaklara döküldü.
Filistinliler'in ateşkes sevinci
27 Ağustos 2014 / 03:37 Güncelleme: 27 Ağustos 2014 / 03:48

Batı Şeria'nın birçok kentinde yüzlerce Filistinli "direnişin zaferi" olarak niteledikleri Gazze'de sağlanan kalıcı ateşkesi kutlamak için sokaklara döküldü.

Gazze'de 51 gün süren İsrail saldırılarının ardından taraflar arasında sağlanan ateşkesi kutlamak için Ramallah, Nablus, El-Halil, Beytullahim, Cenin ve Tulkerem'de yaşayan Filistinliler sevinç gösterileri düzenledi.

 Ramallah'taki El-Menare Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) flamaları ve Filistin bayrakları taşıdı, havai fişekler attı. Çok sayıda Filistinli de araçlarıyla konvoy oluşturarak Batı Şeria'daki cadde ve sokaklarda sevinç turları attı.

Kutlama yapan Filistinliler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ateşkesi, başta Hamas olmak üzere Gazze'deki direniş gruplarının verdiği mücadele sonucu elde edilen bir zafer olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Filistinli Azzam Cuma, "Direniş, bugün alışılmışın dışında bir işi başardı, Ortadoğu'nun en güçlü ordusunu yenerek zafer kazandı" dedi.

İyyad Sellum de "Direniş, Arap ülkelerinin aciz kaldığı bir işi tamamen mütevazı imkanlarıyla başardı. Filistinli gruplar bir taraftan direnirken diğer taraftan da müzakereleri yürüttü" ifadesini kullandı.

Memduh Hazım isimli Filistinli de "Direniş Arapların ve Müslümanların başını öne eğdirmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Adını vermek istemeyen bir diğer Filistinli ise Gazze'nin etrafında bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde ikamet eden İsraillilerin operasyonlar boyunca evlerine dönemediğini ve bunun da direniş gruplarının başarısı olduğunu hatırlattı.

Malik Aşur da "İslam dünyasına şerefini yeniden kazandıran Kassam Tugayları'na saygı duyuyorum" dedi.

Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen ateşkes görüşmelerinde İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan anlaşma gereği dün saat 19.00'da kalıcı ateşkes uygulanmaya başlamıştı. İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 145 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 bin 100 kişi yaralanmıştı.

 

aa_picture_20140827_3135311_web.jpg

 

aa_picture_20140827_3135309_web.jpg

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler