YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinliler İsraillilere bu yüzden taş atıyor!
Kudüs Uzmanı Musa Biçkioğlu, Filistinliler'in İsrail askerlerine karşı attığı taşların herkesin bildiğinin aksine direniş sembolü olmadığını söyledi. Bakın o taşların sebebi neymiş...
Filistinliler İsraillilere bu yüzden taş atıyor!
03 Aralık 2014 / 10:49 Güncelleme: 03 Aralık 2014 / 11:22

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki konuğu Kudüs Uzmanı Musa Biçkioğlu idi.

Biçkioğlu, Filistinliler'in İsrail askerlerine attığı taşların direniş sembolü olmadığını,Yahudi inancına göre taşın zina yapanlara ve şeytan taşlamada atıldığını belirterek şöyle konuştu.

Taş neden kullanılır? Demek ki halkın çok güçsüz olduğu bir durum var. Halkı fil ordusundan kurtaran neydi? Ebabil'in taşlarıydı, bunlar sembolikti. Hz. İbrahim şeytana ne yapmıştır? Taş atmıştır. Davut Aleyhisselam Talut'la mübazere anında Calut'u taşla öldürmüştür.

Taş iki nedenle atılır

Yahudi inanışına göre taş iki kesime atılır? Birincisi, zina edenlere (çok günah olduğunu kabul ederler), ikincisi de ancak şeytana atılır. Dolayısıyla bir Filistin'li onlara taş attığı zaman onları şeytan yerine koymuş oluyor. Biraz da sinirlenmiş oluyorlar.

Bu olayın sembolik olarak Peygamberlerle ilgisi var. Filistinliler 'Davut bizim peygamberimizdir, zulmü temsil eden Calut'tur, masumiyeti, hakikati temsil eden Davut Alyehisselam'dır. Dolayısıyla Davut'un İsrailoğulları'nın ırkından gelmesi çok önemli değil, manevi bir mesele.

Filistin direnişinin simgesi siyah beyazdır

Direnişin sembolü, figürü olmuş hanzala figürü var. Karikatürize edilmiştir, hatta sırtı dönüktür, ayakkabısı on numaradır. Küskündür hayata. Kendisini hep kefiresi ile sembolize eder. Araplar'da hep kullanılan bir şeydir. Ortadoğu'nun güney taraflarında kırmızı beyaz ağırlıkta olmak üzere kullanılıyor ise de Filistin direnişinin simgesi siyah beyazdır.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Ziyaretci
Bana gore cok sacma bir eylem.sembolik seyleri bırakıpta biraz akılcı davransalardi simdi hersey daha farkli olabilirdi....
25 Ocak 2017 23:39
 // hoduk
abuk subuk laflar....
12 Eylül 2015 04:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler