YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Filistinli gencin öldürülmesi alçakça"
"Filistinli gencin öldürülmesi alçakça"
03 Temmuz 2014 11:22
Beyaz Saray, 16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Kadir'in öldürülmesini kınadı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada olayı "Alçakça bir hareket" olarak niteleyerek sorumluların bir an önce adaletin karşısına çıkarılmasını umut ettiklerini söyledi.

Earnest, açıklamasında, "Biz İsrailli ve Filistinli yetkilileri intikam atmosferi oluşmasını engellemek için gerekli olan her türlü adımı atmaya çağırıyoruz. İntikam almak isteyenler mevcut istikrarsız ve hassas durumun daha da istikrarsızlaşmasına sebep olacak." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Filistinli Kadir'in öldürülmesini kınadı. BM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, Filistinli gencin öldürülmesini aşağılık bir eylem olarak tanımladı ve faillerin derhal adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu. Öldürülen şahsın ailesine başsağlığında bulunan Ban, tüm tarafların, daha fazla ölümlere neden olabilecek gerilimden uzak durması çağrısında bulundu.

Ban Ki-mun ayrıca, bazı ülkelerde, çok ciddi suçlar haricinde de sanıklara idam cezaları verilmesini esefle karşıladığını dile getirdi.

Üç İsrailli gencin ölü bulunması ile başlayan gerginlik sonrası, Doğu Kudüs'te Filistinli 16 yaşındaki Muhammed Ebu Kadir'in cesedi bulunmuştu. Filistinli kaynaklarına göre Kadir son olarak kimliği belirsiz kişilerce beyaz renkli bir araca binmeye zorlanırken görülmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler