YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli gencin "Made in Palestine" hayali
Filistinli gencin "Made in Palestine" hayali
01 Mayıs 2015 14:50
Filistinli Nidal el-Kurnuz, Batı Şeria'nın El-Halil kentinde kurduğu mütevazı atölyesinde ürettiği sinema aletlerinin "Made in Palestine" etiketiyle tüm dünyaya ulaşmasını istiyor.

Fotoğraf tutkunu olan Kurnuz (35), El-Halil kenti yakınlarındaki El-Urub Mülteci Kampı'nın dar sokaklarından birindeki atölyesinde bugün çok sayıda alet üretiyor. El-Halil Üniversitesi'nde basın yayın eğitimi alan ve bugüne kadar pek çok belgesel film çeken Kurnuz, kısıtlı imkanlarına rağmen Filistin halkının üretkenliğinin en güzel örneğini teşkil ediyor.

AA muhabirine konuşan Kurnuz, atölye açma fikrinin 5 yıl önce Filistinli mültecilerin çektiği sıkıntıları ele alan "El-Ukde" isimli belgesel filmi çektiği sırada doğduğunu belirterek, "Filmimi çekerken istenilen özellikleri haiz ekipman bulmakta zorlandım. Bu aletleri İsrail şirketlerinden kiralamak da çok maliyetli olduğu için bu atölyeyi açmayı ve kendi aletimi kendim üretmeyi istedim" dedi.

İlk ürettiği alet "steadicam" üzerinde 4 ay çalıştığını söyleyen Kurnuz, üretim tamamlandıktan uzmanlar tarafından incelenen aletin kalitesinin tescillendiğini kaydetti.

"Bu ürünler bin Filistin elçisinden efdaldir"

"Mütevazı" projesinin Ortadoğu'daki en önemli projelerden biri olduğuna işaret eden Kurnuz, "Filistin meselesini anlatan bin elçiden daha efdal bu proje, işgal altındaki topraklarda barakadan kamplarda yaşayan bu halkın sinema ekipmanı üretmeye muktedir olduğunu göstermektedir" diye konuştu.

"Made in Palestine" etiketli ürünler

Kurnuz, uluslararası fuarlarda ürünlerini sergilediğini ve pek çok yabancı şirketten ve yatırımcılardan teklif aldığını söyleyerek, bu projenin yüzde yüz Filistin menşei taşıması konusunda ısrarcı olduğunu ifade etti.

"En büyük hayalim ham madde, üretim kapasitesi ve mekan bakımından kısıtlı imkanlarla üretilen bu aletlerin 'Made in Palestine' etiketiyle uluslararası üretim şirketlerine ve sinema alanında faaliyet gösteren kurumlara ulaşması" diyen Kurnuz, ürettiği aletlerin kalitesi ve sağlamlığına kıyasla uluslararası piyasadaki satış fiyatının düşük olduğunu belirtti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler