YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli genç patlamamış bombalara karşı robot icat etti
Filistinli genç patlamamış bombalara karşı robot icat etti
18 Eylül 2014 15:23
Filistinli genç Halil Avavide, ürettiği robot ile gündelik hayatı tehdit eden ve can kayıplarına yol açan patlamamış bombaları ihma etmeyi amaçlıyor.

Filistinli Halil Avavide (23) AA muhabirine yapığı açıklamada, buluşları için patent alarak ülkesine faydalı olmak istediğini söyledi.

Robotun patlamamış bomba gibi şüpheli cisimlerin imhası konusunda sivil savunma kuvvetlerine yardımcı olabileceğini ifade eden Avavide, icat ettiği robotun "insanların giremediği engebeli ve tehlikeli yerlere ulaşabileceğini ancak projesinin geliştirilmesi gerektiğini" belirtti.

El-Halil'deki Politeknik Üniversitesi'nden mezun olan Filistinli genç, "Şüpheli cisimleri ve patlayıcıları imha edebilen bir cihaz ürettim ancak sağlık ekiplerine hatta evlerde yaşlılara yardım etmede modern teknolojiyi kullanmak istiyorum. Patent alabilmem için kurumların veya hükümetin desteğini gerektiren büyük fikirlerim var" dedi.

Projesinin 1000 Amerikan Dolarına mal olduğunu ve bunun gibi geliştirilmeyi bekleyen birçok projesinin bulunduğunu söyleyen Avavide, alüminyum, karton, tekerlek, kablolu ve kablosuz bazı cihazlardan ürettiği robotun önünde ve arkasında kamerası ve ses alıcı mikrofonu olduğunu kaydetti. Avavide, robota sesle emir verebildiğini, dünyanın neresinde olursa olsun internet üzerinde yönetebildiğini de sözlerine ekledi.

İsrail askerlerinin defalarca robot maketlerine el koyduğunu, 3 defa gözaltına alındığını ifade eden Avavide, "Onlar güvenlik açısından korkuyorlar ancak ben onlar için herhangi bir tehlike arz etmiyorum. Ülkemin gelişmesi ve halkımın rahatı için çalışıyorum" şeklinde konuştu. 

Filistin'e yönelik saldırılar sonrasında yerleşim bölgelerinde kalan patlamamış bomba ve şarapnel parçaları sivil yaşamı tehdit ediyor. 13 Ağustos'ta Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya kentinde, daha önce atılan bir roketin infilakı sonucu, biri İtalyan, 2 gazeteci ve 2 bomba imha uzmanının bulunduğu, 5 kişi hayatını kaybetmişti. 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler