YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli gazetecilerin Facebook hesapları engelleniyor
Facebook tarafından, sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan Filistinli gazetecilerin hesapları engelliyor.
Filistinli gazetecilerin Facebook hesapları engelleniyor
26 Eylül 2016 / 22:49 Güncelleme: 26 Eylül 2016 / 22:57

Sosyal paylaşım platformu Facebook, skandal bir işe imza atarak milyonlarca takipçisi olan Filistinli gazetecilerin sosyal medya hesaplarını engelledi.

Geçtiğimiz hafta, İsrail ablukası altındaki Batı Şeria'da yayın yapan Shebab haber ajansının toplam 6.3 milyondan fazla takipçisi olan dört editörünün, Quds Haber Ağı'nın ise toplam yaklaşık 5.1 milyon takipçisi olan üç yöneticisinin kişisel hesapları engellendi.

İSRAİL İLE FACEBOOK ANLAŞTI

Quds Haber Ağı'ndan Nisreen al-Khatib, Facebook'un bu ay başında İsrail ile vardığı anlaşma üzerine hesapları engellediğine inandıklarını söyledi.

İsrail ve Facebook yöneticileri arasında Eylül 2016'da yapılan görüşmede platformdaki 'kışkırtıcı' içeriklere karşı ortak mücadele kararı çıkmıştı.

'KAZA' DEDİLER
Khatib, editörleri hesaplarının yanısıra Quds Haber Ajansı'nın Facebook'taki politik olmayan haberlerine dahi erişimin engellendiğini, şirketin bu haberlere yönelik engeli daha sonra kaldırdığını söyledi:

"Facebook standartlarını ihlâl edecek ya da herhangi bir yönetimi rahatsız edecek içerikler paylaşmamamıza rağmen hedef seçildik."

Facebook, Quds Haber Ajansı'nın başvurusuna gönderdiği yanıtta özür dileyerekengellemeleri 'kaza' olarak nitelendirdi. Quds Haber Ajansı'nın üç gazetecisinin hesaplarındaki engel, Cumartesi günü kaldırıldı.

'KANITLARI SAKLAMAK İSTİYORLAR'

Haber ajansı Shebab'ın yöneticisi Remah Mubarak ise, hesaplarının Facebook tarafından herhangi bir uyarı yapılmaksızın ve gerekçe gösterilmeksizin sansürlendiğini ifade etti.

Facebook, Shebab'ın üç yöneticisinin hesaplarından da engeli kaldırdı, bir yöneticinin hesabı ise hâlâ engelli.

İsrail'in Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden haberler yapılmasını istemediğini söyleyen Mubarak, "Sosyal medyadaki varlığımız onların işlerini zorlaştırıyor, özellikle son günlerde infazların yapıldığı Batı Şeria'dan haberler paylaşmamızı istemiyorlar, kanıtları saklamak için de bu sayfaları kapattırıyorlar" diye konuştu.

Al Jazeera, Filistinli gazetecilerin hesaplarının engellenmesinin gerekçesini öğrenmek için Facebook'a ulaştı. Fakat, bu haberin yazıldığı ana kadar şirketten herhangi bir yanıt alınamadı.

'BU İLK DEĞİL'

Khatib'e göre Facebook, Filistinli gazetecilerin kişisel hesaplarını ilk kez engellemiyor:

"Daha önce de başka haber ajanslarında çalışan arkadaşlarımızın hesapları Facebook tarafından engellendi. Bu şekilde sansürlenen en az beş sayfa biliyorum."

İsrail ordusu, Pazar günü yaptığı açıklamada 145 Filistinli hakkında sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle dava açıldığını açıkladı.

Facebook ve İsrail yönetimi arasında varılan anlaşmanın açıklanmasından kısa bir süre sonra İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked, 158 hesabın kapatılması için Facebook'a başvurduklarını açıklamıştı. Facebook, İsrail'in taleplerinin %95'ini yerine getirmişti.

 

Allah dağına göre Kar yağdırır...
 // Ömer
IŞİD (DAİŞ)'in kafa kesmeleri,yüksekten aşağı atmalar,bomba bağlayıp patlatmalar... vs gibi barbarlık ve vahşet dolu videolarını sırf İslam Dini'ni karalama için en ufak bir engelleme olmadığı halde sorunsuz bir şekilde yayınlarken, israil aleyhine olan en ufak bir haber veya eleştiriye tahammül yok.Hamas gibi demokratik seçimler ile iktidar olmuş yasal partilere,örgütlere ise her şey yasak.bizim Müslümanlarda Fesbuk,Twit watSap'a esir kul köle olmuşlar.maksat yahudi kazansın sonrada şikayet!...
27 Eylül 2016 Salı 12:05
 // milli irade
Facebook,twitter, youtube v.s. popüler medya severler anlasınlar... fitne fesat varsa onlar var. hak adalet arayışı varsa engelleri var....
27 Eylül 2016 08:20
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler