YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistinli ailenin yakılmasını kutlayan İsrailliler gözaltına alındı  ​
Filistinli ailenin yakılmasını kutlayan İsrailliler gözaltına alındı ​
29 Aralık 2015 23:41
Filistinli Devabişe ailesinin yakılarak öldürülmesini düğünününde dans ederek kutlayan İsrailli damat ve üç misafirin gözaltına alındığı bildirildi.

İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Devabişe ailesinin yakılarak öldürülmesinin bir düğünde dans ederek kutlandığı görüntülerle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı" dedi.

Gözaltına alınanlar arasında söz konusu düğündeki damadın da yer aldığını belirten Rosenfeld, gözaltındaki 4 kişinin yarın sabah Kudüs Bölge Mahkemesinde hakim karşısına çıkarılacağını kaydetti.

İsrail'in Kanal 10 televizyonunda geçen hafta yayınlanan ve Devabişe ailesinin evini kundaklayan yerleşimcilerin arkadaşları olan radikal Yahudilere ait bir düğünde çekildiği belirtilen görüntülerde grubun, ellerinde salladıkları Devabişe bebeğin resmi, molotofkokteyli, bıçak ve tüfeklerle dans ettiği ve "Hadi Filistinlilerden intikam alalım" anlamına gelen İbranice ifadeler kullandığı görülüyordu.

İsrail basını, düğünün sahibi Yahudi çiftin, Devabişe ailesinin evinin kundaklanması olayıyla ilgili tutuklanan yerleşimcilerle bağlantılı olduğunu yazmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da söz konusu görüntünün "Kabul edilemez olduğunu" belirtmiş ve "Yayınlanan şok edici görüntüler, İsrail toplumu ve devletinin güvenliğini tehdit eden bir grubun gerçek yüzünü gösteriyor" ifadelerini kullanmıştı.

İsrail polisi de söz konusu görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Filistinli Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybetmişti. Aileden sadece 4 yaşındaki Ahmed vücudunun yüzde 60'ı yanmış olarak kurtulabilmişti. 

Devabişe ailesinin evinin kundaklanması davasında tutuklanan bazı Yahudi yerleşimcilerin yargılanmasına devam ediliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler