YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf, İsrail'in nihai amacını açıkladı
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf, İsrail'in nihai amacını açıkladı
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf, İsrail'in nihai amacını açıkladı
10 Ocak 2009 / 19:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

SETA Vakfı tarafından düzenlenen 'Gazze saldırısı ve Filistin'in Geleceği' başlıklı panelde konuşan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maruf, İsrail'in Gazze'de nihai amacının Filistin'i ikiye bölmek olduğunu söyledi. İsrail'in Hamas'ı en başından beri durdurabilecek olmasına rağmen bunu yapmadığını, İsrail'in nihai planının Filistin'i ikiye bölmek olduğunu belirtti. İsrail'in amacının oyunun kurallarını tamamen değiştirmek olduğuna değinen Filistin büyükelçisi, İsrail'in Hamas'ı bitiremeyeceğini iddia etti. Maaruf, “Hamas'ı bitiremezler çünkü aslında bitirmek de istemiyorlar. Bu bütün Filistinlilere karşı bir savaş. Daha çok Filistinli öldüren seçimlerde daha fazla oy alıyor” dedi.


HAMAS ÇÖZÜMÜN SADECE BİR PARÇASI OLABİLİR


Hamas'ın çözümün bir parçası olması gerektiğine değinen Maaruf, buna karşın çözümün tamamı olamayacağını belirtti. Maaruf'a göre, Hamas yönetimde yer alabilir fakat ideolojik ve siyasal söyleminden dolayı yönetemez.


 TÜRKİYE ÇÖZÜME AKTİF KATKI SAĞLIYOR


Ortadoğu barış sürecinde Türkiye'nin rolüne de değinen Maaruf, Türkiye'nin çözüme aktif katkılarda bulunduğunu belirtti. Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve siyasi yardımlarla Filistin'e çok büyük katkılar yaptığını söyledi. Uluslararası kamuoyuna destek çağrısı yapan Maaruf şu anda Filistin'in öncelikli ihtiyaçlarının insani yardım ve Gazze'nin yeniden inşası olduğunu belirterek Arap ülkelerinin bir kısmının bunu desteklediğini fakat bir kısmının ise bunu desteklemediğini söyledi.


 HAMAS'I ANLAMAK İÇİN GAZZE'Yİ ANLAMAK GEREK


Panelde konuşan Today's Zaman gazetesinden Ayşe Karabat ise Gazze'de büyük bir insani trajedinin yaşandığını belirterek, İsrail'in senelerdir Filistin'de her türlü hak ve kuralı ihlal ettiğini belirtti. Hamas'ın anlaşılabilmesi için Gazze'nin anlaşılabilmesi gerektiğine değinen Karabat, 1948 yılından beri Gazze'nin dünyanın en büyük mülteci kampı olduğunu bu gün ise İsrail tarafından Filistin halkının doldurulduğu bir hapishane haline getirildiğini belirtti. Filistin içindeki bölünmüşlüğün bedelini halkın çektiğin, vurgulayan Karabat, Arafat'ın en büyük başarısının Filistinlileri bir arada tutabilmek olduğunu söyledi. Gelinen süreçte Hamas'ın tanınmak istendiğini ancak İsrail'in ise Hamas'ı yok etmek istediğini belirtti.


 TÜRKİYE ULUSLAR ARASI KAMUOYUNU ÖRGÜTLEDİ


Türkiye'nin Ortadoğu'daki çatışma ortamındaki yapıcı rolüne dikkat çeken SETA Vakfı Genel Koordinatörü İbrahim Kalın ise saldırıların başladığı andan itibaren Türkiye'nin uluslararası kamuoyunu örgütleyerek çözüme aktif katkı yapmaya çalıştığını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler