YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin'den BBC'yi şikayet çağrısı
Filistin'den BBC'yi şikayet çağrısı
25 Haziran 2013 17:48
Filistin Dayanışma Örgütü, İngiliz yayın kurumu BBC'nin İsrail'in Gazze'ye saldırdığını duyuran haberinin yanlı olduğunu bildirdi ve şikayette bulunulması çağrısı yaptı.

İngiltere'de Filistin'le ilgili kampanyalar yürüten "Filistin Dayanışma Örgütü" adlı kuruluş, İngiliz yayın kurumu BBC'nin İsrail'in Gazze'ye saldırdığını duyuran haberinin yanlı olduğunu bildirdi ve şikayette bulunulması çağrısı yaptı.

Kuruluş, dün BBC'nin internet sayfasında da yer verdiği "İsrail, Gazze roket saldırılarının ardından karşılık verdi" başlıklı haberinin İsrail yanlısı olduğunu savundu.

"BBC'ye göre, Gazze'deki mülteciler saldırdıktan sonra İsrail karşılık vermiş" denilen kuruluşun açıklamasında, BBC'nin daha önce de İsrail'in ateşkesi ihlal etmesi konusunu ya da İsrail'in Gazzelileri öldürdüğünü aktarmadığını bildirdi. Ancak BBC'nin, Filistinlilerin İsrail'e yönelik roket atışları yaptığını aktardığına dikkati çekilen açıklamada, "Şubat ayındaki bu saldırıda sadece yola zarar verilmişti, ölen olmamıştı. İsrail'de bir yola verilen hasarı manşetine taşıyan BBC, Filistinliler ölünce görmezden geldi" denildi.

Kuruluşun açıklamasında, BBC'nin dün sitesinde yer verdiği haberde de "İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarına ve Gazze'ye uygulanan ambargoya hiç değinilmediği ve İsrail'in mağdur taraf olarak gösterildiği" kaydedildi. Kuruluş, haberle ilgili şikayette bulunma çağrısı yaptı.

BBC'nin 24 Haziran tarihli haberinde, "Gazze'den İsrail'in güneyine pazar akşamı füze saldırıları yapıldıktan sonra İsrail savaş uçaklarının Gazze'yi hedef aldığı" bildiriliyor. Haberde ayrıca, "Gazze'nin kuzeyinden altı adet roket atıldığını, bu saldırıdan saatler sonra İsrail uçaklarının Gazze'yi hedef aldığı" ifade ediliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler