YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin'de işgalin son günü barışın ilk günü olacak
İsrail'in barış müzakerelerini sömürge projesini ilerletmek için bir perde olarak kullandığını belirten El Fetih liderlerinden Mervan Barguti, işgal bitmeden barışın sağlanamayacağını söylüyor.
Filistin'de işgalin son günü barışın ilk günü olacak
13 Ekim 2015 / 20:47 Güncelleme: 14 Ekim 2015 / 08:30

Filistin’in önemli siyasetçilerinden ve iki intifadanın komutanı olarak kabul edilen El Fetih liderlerinden Mervan Barguti, Filistin’in barışa her daim hazır olduğunu fakat İsrail’in barışı kendi sömürge projesini ilerletmek için bir perde olarak kullandığını söyledi.

Barguti, The Guardian’da yayımlanan “İsrail işgali bitmeden barış sağlanamayacak” başlıklı yazısında Filistin – İsrail müzakerelerini irdeledi. Bazılarının barışın başarısızlığını Arafat’ın isteksizliğine y ada Abbas’ın yetersizliğine bağladığını belirten Barguti, ikisinin de barışa hazır olduğunu fakat İsrail’in barış yerine işgali seçmesi ve müzakereleri kendi sömürge projesini ilerletmek için bir perde olarak kullanması sebebiyle barışın tesis edilemediğini söyledi.

Barguti yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

“Ben Filistin’in bağımsızlığı için yürütülen mücadeleye 40 yıl önce katıldım ve ilk defa hapsedildiğimde 15 yaşındaydım. Bu benim uluslararası hukuk ve BM çözümleri doğrultusunda barış için yalvarmamı engellemedi. Ancak işgalci güç İsrail her geçen yıl bu görüşü sistemli olarak tahrip etti. Hayatımın 20 yılını, son 13 yıl da dahil olmak üzere İsrail hapishanelerinde geçerdim ve bu yıllar beni değiştirilmez bir gerçek konusunda daha da emin kıldı: işgalin son günü barışın ilk günü olacak. İkinci seçeneği amaçlayanlar harekete geçmeli, ilkini engellemek için şimdi hareket etmeli.”

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler