YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin'de büyük şok!
Filistin'de büyük şok!
25 Şubat 2010 10:38
Hamas'ın kurucularından olan Şeyh Hasan Yusuf'un oğlu 10 yıl İsrail için ajanlık yapmış!

Hamas’ın kurucularından Şeyh Hasan Yusuf’un oğlu Musab’ın İsrail için 10 yıl ajanlık yaptığı ortaya çıktı. Birçok saldırı girişimini ihbar eden Musab, aralarında Mervan Barguti gibi önemli isimlerin de bulunduğu birçok Filistinliyi de yakalatmış.

İsrail’in Haaretz gazetesi, Hamas’ın kurucularından ve Batı Şeria’daki liderlerinden Şeyh Hasan Yusuf’un oğlu Musab Hasan Yusuf’un yıllarca, İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet için çalıştığını yazdı. Haaretz, Yusuf’un, Hristiyanlığı seçen oğlunun, örgütteki en önemli kaynaklarından biri olarak ve 10 yıldan fazla süreyle Şin Bet’e hizmette bulunduğunu öne sürdü. Gazeteye göre, Musab, 10 yıl kadar önce Hristiyanlığı seçti, 2007’de de Batı Şeria’yı terk edip hâlâ yaşadığı ABD’nin Kaliforniya kentine gitti.

Kod adı ’Yeşil Prens’

Yusuf’un ajanlık görevi 1996’da başladı. Şin Bet ajanlarınca yakalanan Yusuf, İsraillilerle anlaşarak 1997’de cezaevinden salıverildi. 10 yıl boyunca Şin Bet’in Hamas liderliği içindeki en önemli kaynaklarından biri olarak değerlendirildi ve kod adı da “Yeşil Prens” oldu. İkinci intifada döneminde sağladığı istihbaratla, İsrailli hedeflere yönelik intihar eylemleri planlamaktan sorumlu görülen birçok üst düzey Filistinli tutuklandı. Bunlar arasında Hamas’ın Batı Şeria’daki askeri komutanlarından İbrahim Hamid, El Fetihli Tanzim lideri, halen İsrail’de cezaevinde bulunan Mervan Barguti, yine Hamas’ın önde gelen isimlerinden, cezaevindeki Abdullah Barguti’nin de yer aldığı belirtildi. Yusuf’un, babasına yönelik İsrail’in suikast planlarını da engellediği belirtiliyor. Yusuf’a İsrail güvenlik nişanı verilmesi gerektiğini savunan Yüzbaşı Luay adlı bir güvenlik yetkilisi de “Bunu hak ediyor. Birçok kişi hayatını Yusuf’a borçlu ve bundan haberleri de yok. Bir kere Ramallah El Manara’da bir intihar eylemcisine, patlayıcı kuşak verileceği istihbaratını aldık. Bu kişinin 20’li yaşlarda olduğunu ve kırmızı tişört giydiğini biliyorduk. Hemen Yeşil Prensi gönderdik. Hedefi dakikalar içinde belirledi, onu kimin aldığını da görüp, arabalarını takip etti ve bizim eylemciyle, ona patlayıcıyı verdiği belirtilen kişiyi tutuklamamızı sağladı” dedi.
Vatan

sanki,bizde başkamı?
 // ibrahim çelikoğlu
Dünyanın her yerinde kendi menfaatlarını önde görenler vardır......
25 Şubat 2010 11:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler