YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin: "Tıbbi malzemeler yetmiyor"
Filistin: "Tıbbi malzemeler yetmiyor"
05 Ağustos 2014 19:21
Filistin Sağlık Bakanlığı Eczacılık Genel Müdürü Eşref Ebu Mehadi, Gazze'deki hastanelere ulaşan ilaç ve tıbbi malzemelerin İsrail'in Gazze saldırılarında yaralananların tedavisi için yeterli olmadığını belirtti.

Ebu Mehadi, yaptığı açıklamada, "Saldırılar başladığından bu yana Gazze'deki hastanelere ilaç ve tıbbi malzeme ulaştı ancak yaralanma vakalarıyla karşılaştırıldığında bu miktar çok az. İsrail saldırılara başladığından beri Gazze hastaneleri yaralı dolu" dedi.

Bazı Arap ülkelerinden, uluslararası ve yerel kurumlardan Gazze'deki hastanelere ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulunulduğunu ifade eden Ebu Mehadi, "Bizim yoğun bakım üniteleri, ameliyathane ve cerrahi operasyonlarda kullanılacak ilaçlara acilen ihtiyacımız var" diye konuştu.

Ebu Mehadi, Gazze'deki sığınma merkezlerinde kalan Filistinlilere ilişkin ise sığınmacılar arasında hastalıkların yayılmasından endişe ettiklerini ifade ederek, "Sığınmacılar bazı temel ilaçlara ve kendilerini salgın hastalıklardan koruyacak ilaçlara ihtyaç duyuyor" ifadelerini kullandı. Ebu Mehadi, ayrıca antibiyotik ve çocuk ilaçlarına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında bugün saat 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı.

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 426'sı çocuk, 246'sı kadın, 79'u yaşlı bin 868 kişinin hayatını kaybetti, 2 bin 877'si çocuk, bin 853'ü kadın, 374'ü yaşlı 9 bin 563 kişinin yaralandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler