YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin İsrail ile barış süreci konusunda açıklamalarda bulundu
Filistin İsrail ile barış süreci konusunda açıklamalarda bulundu
09 Eylül 2016 00:16
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin ve İsrail arasındaki barış süreci hakkında açıklamalarda bulundu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin-İsrail barış sürecini kurtarmak için sarf edilen tüm uluslararası çabalara olumlu yanıt verdiklerini söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Ramallah'ta Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende'i kabul eden Abbas, "Filistin tarafı, barış sürecini kurtarmak için sarf edilen tüm uluslararası çabalara olumlu yanıt verdi ancak İsrail hükümeti, Yahudi yerleşim birimi politikasını sürdürme ve uluslararası meşru kararları tanımama konusundaki ısrarıyla bu çabaların başarısız olması için çalışıyor." dedi.

Uluslararası toplumun Fransa'nın girişimini desteklemesinin önemine vurgu yapan Abbas, Norveçli bakana barış süreci ve Filistin topraklarındaki son gelişmelere ilişkin bilgi verdi.
Abbas, görüşmede ayrıca, Norveç'in bu ay Newyork'ta donörler toplantısı yapılması için sarf ettiği çabalardan övgüyle söz etti.

Norveç Dışişleri Bakanı Brende ise ülkesinin, iki devletli çözüm temelli barış sürecini desteklediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile hiçbir ön koşul ileri sürmeden herhangi bir zaman ve mekanda görüşmeye hazır olduğunu bildirmişti. Abbas da Netanyahu ile Moskova'da bir araya gelinmesi için Rusya'nın yaptığı öneriyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Filistin ve İsrail arasında sonuncusu 9 ay süren barış görüşmeleri, Nisan 2014'te bir netice alınamadan sonlanmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, geçen ocak ayında ülkesinin Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası konferans düzenlenmesi çerçevesinde girişim başlatacağını açıklamış, barış görüşmelerinin engellenmesi halinde Fransa'nın Filistin'i resmen tanıyabileceği konusunda İsrail'e uyarıda bulunmuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler