YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin için tarihi gün
Filistin için tarihi gün
29 Kasım 2012 09:46
Filistin'in BM'deki oylamayla "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne kavuşması bekleniyor. Davutoğlu da Filistin'e destek için New York'ta bulunuyor.

Filistin, bugün BM Genel Kurulu'nda Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da konuşma yapacağı "Filistin Sorunu" başlıklı oturumda halen "gözlemci kuruluş" olan statüsünü "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne çıkarmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar 132 ülkenin Filistin Devleti'ni tanıdığı göz önüne alındığında, "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü için yapılacak oylamanın, tasarı için red oyu kullanacağını açıklayan üyelere rağmen olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Tam üye olmasa bile "gözlemci devlet" statüsü, Filistin'in artık BM'de bir devlet olarak kabul edilmesi anlamına gelecek.

Davutoğlu destek için New York'ta

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda bugün yapılacak oylama öncesi New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü.

Görüşmede ''İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu'nda 'üye olmayan devlet' statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak'' ifadelerini kullanan Davutoğlu, ''Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM'de dalgalanacaktır'' dedi. aa

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler