YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin için acil toplantı çağrısı
Filistin için acil toplantı çağrısı
14 Ekim 2015 12:57
Sudan, Filistin'de yaşananları görüşmek için liderler düzeyinde acil toplantı çağrısında bulundu.

Sudan'ın Kahire Büyükelçisi ve Arap Birliği'ndeki temsilcisi Abdulmahmud Abdulhalim, Filistin'de yaşananları görüşmek için liderler düzeyinde acil toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Abdulhalim, düzenlediği basın toplantısında, "Mescid-i Aksa'yı ve Kudüs'ü elimizden kaybedeceğimiz uyarısında bulunan ve Filistin halkının yaşadığı kriz durumu nedeniyle acil Arap zirvesine çağrı yapmak zorunlu hale geldi" dedi.

İsrail'in, tehlikeli ihlallere ve hatta benzeri görülmemiş derecede savunmasız Filistin halkına saldırıya yöneldiğini, aynı zamanda Kudüs'ün Yahudileştirilmesi ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere oradaki İslami kutsalların kirletilmesine doğru gittiğini gördüklerini kaydeden Abdulhalim, tüm bunların, Arap ülkeleri ve liderleri tarafından kararlı ve eşi görülmemiş bir biçimde hareket etmeyi gerektirdiğini ifade etti.

İsrail'in, bölgedeki bazı Arap ülkelerinin içinde bulunduğu kriz durumunu fırsat bilerek Filistin halkına ve kutsallara yönelik saldırılarını artırdığını ve Kudüs'ü Yahudileştirmeyi hızlandırdığını dile getiren Abdulhalim, "Biz, Araplar tarafından caydırıcı bir karşılık verilmesini talep ediyoruz. İşgal devleti güç dilinden başka bir şey bilmiyor ve kendisinin anladığı güç dilinden başkasını da istemiyor. Bu nedenle mutlaka bu haydut devlete kararlılıkla karşı konulmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin'deki mevcut durum ışığında Arap ülkelerinin inisiyatifi ellerine almalarının ve acil Arap zirvesi yapılmasının zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Abdulhalim, Filistin davasının gerilemesinin tüm Arap halkını etkileyeceğini ve bunun da İsrail'in bölgeyi tamamen kontrolü altına almasının kötü bir habercisi anlamına geleceğine işaret etti.

Tunus'tan uluslararası topluma İsrail'e baskı talebi

Tunus'un, uluslararası toplumdan, Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması için İsrail'e baskı yapmasını talep ettiği bildirildi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Tunus, İsrail'in Filistin halkına yönelik askeri tırmandırmasını şiddetle kınıyor. Bu, en basit insan hakları, uluslararası hukuk ve anlaşmaların açıkça ihlali sayılır" ifadesi kullanıldı.

İsrail güçlerinin Filistinlilerin meşru hareketlerine karşı tırmandırıcı güç kullanmasından Tunus'un derin kaygı duyduğu belirtilen açıklamada, İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik sürekli tekrarladıkları saldırılara son vermeleri istendi.

Açıklamada, ''Tunus, uluslararası toplumdan, Filistin halkına ve Kudüs'teki Müslümanlara ve Hristiyanlara ait kutsallara yönelik saldırılarını durdurması ve müzakere masasına ciddi bir şekilde dönmesini sağlamak için İsrail'e baskı yapmasını talep ediyor" yorumuna yer verildi.

Tunus'un, Filistinlilerin meşru haklarını geri almalarını ve başkenti Kudüs olan bağımsız tam egemen devlet kurmalarını desteklediği kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler