YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: İsrail durmalı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: İsrail durmalı
23 Haziran 2016 00:52
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Biz kendimizi toprağımız ve insanlarımızı özgürleştirmeye adadık. Eğer İsrail barış istiyorsa insanlarımızın haklarını çiğnemeyi durdurmalı" dedi.

Abbas, Brüksel temasları çerçevesinde AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yle AB Komisyon binasında görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Mogherini ve Juncker'le görüşmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Abbas, yarın sabah Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapacağını, AP Başkanı Martin Schulz ve AB Konsey Başkanı Donald Tusk'la bir araya geleceğini anlattı.

Abbas, toplantıda Fransız barış konferansı girişimi konusunda AB'nin rolü ve zaman çerçevesi üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Özellikle Fransa'nın ve tüm AB üyesi ülkelerine barış süreci gayretlerinden ötürü teşekkür eden Abbas, "Halkım için sağladıkları siyasi ve ekonomik desteklerden dolayı AB üyesi ülkelere teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Abbas, İsrail'in tüm Filistinlileri ortak bir şekilde cezalandırmasının bölgeyi daha fazla aşırı uçlara ve kan dökmeye ittiğini belirterek, "Biz kendimizi toprağımız ve insanlarımızı özgürleştirmeye adadık.

Eğer İsrail barış istiyorsa insanlarımızın haklarını çiğnemeyi durdurmalı." ifadesini kullandı.

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini de İsrail ve Filistin arasında barış koşullarının sağlanması açısından bugün yapılan toplantının çok önemli olduğuna işaret ederek, "AB olarak Ortadoğu'da durumun kötüye gitmesinden çok rahatsızız." dedi.

Mogherini, AB'nin iki devletli çözüme güçlü bir şekilde bağlı olduğunu vurgulayarak, "Abbas, Filistin halkı ve yetkilileri her zaman AB desteğine güvenebilir. Mevcut durum, İsrailliler, Filistinliler, AB ve uluslararası toplum açısından çok tehlikeli. Bir çözüm bulmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

 

AA

bir de...
 // cem
bir de unutmadan hatirlatalim ki : küfr diyarindan medet umanin akibeti belli......
23 Haziran 2016 Perşembe 01:53
 // mu küçük şahin gmail.com
Umarım bir çözüm yolu bulunur.Olanların çoğu Filistin ve İsrael uyuşmazlığın dandır.İsrael bir geri adım atmalı ki.Konuşmalar devam edebilsin.SAYGILARIMLA....
23 Haziran 2016 01:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler