YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan flaş açıklamalar
Filistin Devlet Başkanı Abbas "Bizler de diğer dünya milletleri gibi bağımsız devletimizin olmasını talep etmekteyiz . Her iki yılda bir böyle olaylara ve yıkımlara maruz kalıyoruz" dedi.
Filistin Devlet Başkanı Abbas'tan flaş açıklamalar
18 Temmuz 2014 / 17:26 Güncelleme: 18 Temmuz 2014 / 18:02

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle iki günlük ziyaret kapsamında İstanbul'a gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, 10 gündür bütün dünyanın Filistinlilere karşı özellikle Gazze'deki İsrail saldırılarını büyük bir kaygıyla takip ettiğini belirterek "Şiddet giderek tırmanıyor, 60 yıldır zaten eziyet çeken, zulüm gören, işgal altında olan, şehitler veren, gözyaşı döken, ızdıraplar içinde olan Filistin halkı bu mübarek ramazan ayı içerisinde yeniden büyük çileler çekmeye başladı" dedi.

Böyle bir süreç içinde Mahmud Abbas'ın Türkiye'ye istişareler için geldiğine işaret eden Gül, son görüşmelerinden bu yana Filistin'de çok olumlu gelişmeler olduğunu, herkesin canı gönülden arzu ettiği ulusal uzlaşının gerçekleştiğini hatırlattı.

"Ulusal birliği de hedef alıyor"

Cumhurbaşkanı Gül, "Bütün Filistinliler birlik içinde  Filistin davasını çok daha güçlü bir şekilde savunmaya başlamışlardı ve uluslar arası platformda daFilistin devleti çok büyük başarılar kazanmaya başlamıştı. Maalesef geçen 10 gün içindeki İsrail saldırıları bir taraftan Filistin halkını, Gazze'yi hedef alırken aslında bu ulusal birliği de hedef alıyor. Çünkü bu birleşmeden, Filistinlilerin bir araya gelmesinden ve büyük uzlaşıyı gerçekleştirmelerinden en çok rahatsız olan da İsrail'di" diye konuştu.

"Birinci öncelik ateşkesin sağlanması"

Mahmud Abbas ile beraberindeki heyetin kendilerini olup bitenlerle ilgili detaylı bilgilendirdiklerini anlatan Gül, şöyle devam etti:

"Kendilerine de söylediğim gibi, bugün gündüz kamuoyuna da açıkladığım gibi hükümetimiz her kademede yaptığımız açıklamalarla birinci öncelik ateşkesin sağlanması ve 2012'deki gibi bir mutabakatın ortaya çıkıp sürdürülebilir bir hal alması, bu süre içinde zaten ambargo altında çok sıkıntılar çeken Gazze'deki Filistin halkı başta olmak üzere bütün Filistinlilere insani yardımların süratle ulaştırılması, ateşkesin sürekliliğinin sağlanması ve daha sonra da tabii ki iki devlet vizyonu çerçevesi içerisinde nihai görüşmelerin, kalıcı çözümün sağlanması ama ama öncelik ateşkesin sağlanıp İsrail'in şu anda içinde bulunduğu kara harekatını, denizden ve havadan saldırılarını durdurması ve daha çok Filistinli çoluk çocuk masum insanların kanının akmasının önlenmesi."

Türkiye'nin her zaman olduğu gibi bütün halkıyla devleti ile Filistin davasının ve devletinin yanında olmaya ve en üst seviyede dayanışma göstermeye devam edeceğini vurgulayan Gül, böyle kritik bir süreçte Mahmud Abbas ve arkadaşlarına Türkiye'ye ziyaretleri ile istişare imkanı sağladıkları için teşekkür etti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas

Filistin Devlet Başkanı Abbas da şunları söyledi:

"Biz sizleri Filistin meselesine ilişkin temel ortak olarak görüyoruz ve her zaman olduğu gibi yine aynı şekilde Türkiye ile iletişimimizi ve bağlantılarımızı devamlı bir şekilde sürdürüyoruz.

Birleşmiş Milletler'deki çabalarımıza ilişkin olarak Türkiye'nin bize vermiş olduğu destek ve üstlenmiş olduğu rol, gerçekten onur verici bir rol.

Ben şunu izah etmek istiyorum ki; Ekselanslarının bütün buyurduklarına tıpa tıp biz de katılıyoruz. Çünkü görüşümüz birdir, vizyonumuz birdir, çıkarlarımız birdir. Bu münasebetle Ekselanslarına bizi kabul ettikleri için teşekkür ettikten sonra aynı zamanda Türk hükümetine bize vermiş olduğu destekten dolayı da teşekkür ediyorum.

Tabi bizler de tıpkı diğer dünya milletleri, halkları gibi bir bağımsız devletimizin olmasını talep etmekteyiz ve istemekteyiz. Her iki yılda bir biz böyle olaylara ve yıkımlara maruz kalıyoruz."

 

 

 

Kanal A Haber'de "yorumsal çevre kirliliği" mi ?
 // Mühr-ü Süleyman
israil'e jet yakıtı sattığımız yalanını, "Türkçe'yi andıran tuhaf bir lisanla" Başbakanıma çamur atak için namertçe kullanan BAZI yorumcular burada kimin SÖZCÜ'lüğünü yapıyor acaba? Sözcü gazetesi ve web sitesi yorumcu'suzluktan kırılıyor, herkes kendi çöplüğüne.. marş marş !
RTE'yle hesabın varsa mertçe çık, direkt eleştir, 50 yıldır sürekli katledilen bi'çare insanların acısını, dramını kullanma, adam ol,.. biliyorum zor olur sizin kategorinizdeki insanlar için ama yine de dene.....
18 Temmuz 2014 Cuma 23:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler