YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısır'da
Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısır'da
09 Kasım 2015 00:05
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yle görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'ı ziyaret eden Abbas, Sisi ile başkent Kahire'deki İttihadiye Sarayı'nda bir araya geldi.

İsrail'in Filistinlilere yönelik artan ihlallerinin ele alındığı görüşmede, ikilinin "İşgal altındaki topraklarda daha fazla tıkanmaya yol açacak eylemlere ve Yahudi yerleşim birimleri faaliyetlerine son verilmesi, Filistin halkına gerekeli korumanın sağlanması, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uygun bir atmosferin oluşturulması, Filistin halkının acılarını hafifletecek ve gereken desteği sağlayacak tüm önlemlerin alınması" konusunda hemfikir olduğu belirtildi. 

Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın daimi olarak açılabilmesinin yollarının da ele alındığı görüşmede, Sisi'nin "Filistin yönetiminin (Batı Şeria'daki Filistin hükümeti) Gazze'ye dönmesi ve sınır kapılarının denetimini devralması, Refah Sınır Kapısı'nın muntazam bir şekilde açılması için olumlu sonuçlar doğuracak" ifadesini kullandığı aktarıldı.

Sisi'nin, Gazze ile ülkesi arasındaki sınır bölgesinde alınan güvenlik tedbirlerinin, tamamen Filistin yönetimiyle koordineli bir şekilde gerçekleştirildiğine ve Gazzelilere zarar gelmesinin asla istenmediğine işaret ederek, "Sınır kapılarının Filistin yönetiminin denetimi altına girmesi, Gazze'deki Filistinli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştıracak, günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak" diye konuştuğu bildirildi. 

İsrail ablukası altındaki Gazze'de demokratik seçimle göreve gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı ticari geçişlere kapatılmıştı. İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmiş, Mısır yönetimi, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünellerin büyük kısmını yıkmıştı.

Refah Sınır Kapısı uzun süredir acil insani durumlar dışında kapalı tutuluyor. 

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler