YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filipinlilerin yaralarını Türk doktorlar saracak
Filipinlilerin yaralarını Türk doktorlar saracak
16 Kasım 2013 21:34
Kimse Yok Mu Derneği, Filipinler'de meydana gelen Haiyan tayfununun yaralarını sarmak ve gerekli sağlık hizmetlerini vermek için bölgeye cerrah, ebe, acil tıp teknisyeni ve acil hekimlerinden oluşan 12 kişilik 'Medikal Ekibi' ile yola çıktı.

10 binden fazla kişinin öldüğü, 10 milyondan fazla kişinin etkilendiği ve 2 milyon kişinin ise acil yardıma ihtiyaç duyduğu tahmin edilen Haiyan tayfunundan sonra bölge halkının yaralarını sarmak için Kimse Yok Mu 'Medikal Ekibi' tetanoz, vitamin grubu ilaçları, acil müdahale malzemeleri başta olmak üzere oluşturdukları tıbbı yardımları afetzedelere ulaştırarak Filipinlilerin yaralarını saracak.

12 kişilik Medikal Ekibi ile birlikte yola çıkacak Kimse Yok Mu Sağlık Hizmet Yardımları Koordinatörü Veysel Kayabaşı, "12 kişilik ekibimizle şu an hareketimiz başlıyor. Ekibimizde bir anestezi doktorumuz, bir genle cerrah doktorumuz, 3 tane acil hekim doktorumuz, bir ebe hemşiremiz, bir ameliyathane hemşiremiz, 3 tanede acil hekimimiz var. Aynı zamanda ekipte 4 tanede sağlık memuru arkadaşımız var.

Şuan bizim götürdüğümüz yaklaşık 400 kilonun üzerinde yardım malzememiz var. Acil durumlarda kullanılacak ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlarımız var. Cerrahi müdahalelerde kullanılacak cerrahi ameliyat malzemelerimiz var. Binin üzerinde yanımıza ilaç aldık. Yanımızdaki malzemeler 300 ameliyat çıkarmaya yetecek kadar mevcut." dedi.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler