YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filipinler'de tarihi anlaşma
Filipinler yönetimi ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında barış anlaşması imzalandı.
Filipinler'de tarihi anlaşma
15 Ekim 2012 / 14:14 Güncelleme: 15 Ekim 2012 / 14:16

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile imzaladıkları anlaşma sayesinde artık geleceğe daha büyük bir umutla baktığını söyledi. MİKC lideri El Hac Murad İbrahim de, anlaşmanın Bangsamoro Müslümanlarının kimlik ve tarihini geri kazanmaları açısından bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Yaklaşık 15 yıl süren barış görüşmelerinin ardından bugün Manila'daki Malacanang Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Filipinler yönetimi ile MİKC arasında çerçeve anlaşma imzalandı. İmza törenini Türk basınından sadece AA izledi.

Anlaşmaya imza koyan Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino, törendeki konuşmasında, çerçeve anlaşmayı nihai barış anlaşması için önemli bir başlangıç olarak değerlendirdi. Aquino, anlaşmanın, Filipinliler ile Bangsamoro Müslümanlarının kişiliğini ve kimliğini kucaklayan bir neslin yetişmesine olanak sağlayacağını, onlara demokratik, barışçıl ve güvenli bir toplumda yaşamlarına yön vermek için imkan sunacağını söyledi.

Aquino, "Ben bu acıları en derinden yaşadım. Baskıcı bir yönetim nedeniyle babamı kaybettim. Adalete yıllardır diktatörlük nedeniyle hasret kaldım. O yüzden Bangsamoro Müslümanlarını çok iyi anlıyorum. Bu anlaşma sadece tarihi bir dönüm noktası değil aynı zamanda her Filipinli çocuğa kendi kaderini kendi belirleme fırsatını verecek. Bu anlaşmayla geleceğe artık çok daha büyük bir umutla bakabiliyorum" ifadelerini kullandı. 

MİKC El Hac Murad İbrahim de, "Anlaşmanın Filipinler yönetimi ile Bangsamoro Müslümanları arasındaki düşmanca duygulara son vereceğine inanıyorum" dedi. 

"Anlaşma, Bangsamoro Müslümanlarının kimliğini ve tarihini geri kazanmaları açısından bir dönüm noktasıdır" diyen İbrahimi, "Bugün buraya ne bir tanık, ne Filipinler devlet başkanı, ne de siyasi bir lider olarak  geldim. Buraya Filipinli Müslümanlar tarafından görevlendirilmiş mütevazi bir Moro İslami Kurtuluş Cephesi Başkanı olarak geldim" diye konuştu.


-11 bin kişilik silahlı güç kademeli olarak tasfiye olacak-


Filipinler ile MİRC arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yapan Malezya Başbakanı Necib Rezak da, anlaşmanın Bangsamoro Müslümanlarının hakları ile Filipinlerin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün koruması için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Malezya Başbakanı ayrıca, MİRC'e ait 11 bin kişilik silahlı gücün zamanla tasfiye olacağına dikkati çekerek, bölgedeki özerk yönetimin kuruluşu ve idaresi için bir yasa tasarısı hazırlanacağını söyledi.

Bu arada çok sayıda davetlinin katıldığı imza töreninde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve aralarında Türkiye'nin Manila Büyükelçisi Hatice Pınar Işık'ın da olduğu diplomatik misyon temsilcileri de hazır bulundu.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı imza törenine, uluslararası basın da büyük ilgi gösterdi.   

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesinde, merkezi yönetime karşı yaklaşık 40 yıldır devam eden ayaklanmada yaklaşık 120 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler