YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filipinler'de 'Hagupit' tayfunu etkisini artırıyor
Filipinler'de 'Hagupit' tayfunu etkisini artırıyor
06 Aralık 2014 16:25
Filipinler'in merkez ve güney bölgelerini etkilemeye başlayan "Hagupit" tayfunundan etkilenecek bölgelere acil şekilde yiyecek yardımı yapılacak ve ek güvenlik ekipleri gönderilecek.

 

Yerel Tagalog dilinde "kamçı darbesi" anlamına gelen ve hızını artırarak bölgeye ulaşan tayfunun, geçen yılki "Haiyan" tayfunu kadar etkili olmasa da ciddi zararlar vereceği tahmin ediliyor.

Filipinler Acil Durum Yönetimi'nden yapılan açıklamada, 600 binden fazla kişinin kıyı bölgelerinde yaşadığı, özellikle tehlikeye açık yüksek bölgelerdeki halkın tahliye edildiği belirtildi. Samar bölgesinin kuzey ve doğu bölgelerinde elektrik kesintisi olduğu kaydedilen açıklamada, Dolores bölgesinin merkezinden başlamak üzere tayfunun şiddetini arttıracağı kaydedildi. 

Devlet Başkanı Benigno Aquino ise tayfundan etkilenecek bölgelere acil şekilde yiyecek yardımı yapılmasını ve ek güvenlik birimlerinin gönderilmesi emrini verdi.

Ulusal Afet Uyarı ve Koordinasyon Sistemi, tayfundan milyonlarca kişinin etkilenebileceği uyarısını yaptı. Hükümet, tayfunun neden olacağı zarara karşı 105 milyon dolarlık bütçe oluşturdu. Filipinler yönetimi, önlem amacıyla ülke genelindeki okul, kilise ve spor merkezlerine barınma merkezleri kurdu. Tayfunun bölgede toprak kaymalarına neden olması bekleniyor.

Filipinler'de geçen yıl etkili olan Haiyan tayfunu, 6 bin 300 kişinin ölümüne, yaklaşık 1000 kişinin kaybolmasına ve 4 milyon kişinin de evsiz kalmasına neden olmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler