YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filipinler'de diyalog süreci meyvesini verdi
Filipinler'de diyalog süreci meyvesini verdi
30 Ocak 2015 03:00
Filipinler'in güneyinde, polis ile silahlı örgüt militanları arasında çıkan ve 50 polisin öldüğü çatışma sonrasında askıya alınan barış görüşmelerinde, hükümet ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi "silahların teslimi" protokolü imzaladı.

Filipin basınına göre, MİKC'in elindeki silahların devreden çıkarılmasına yönelik protokole, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da tarafların katılımıyla imza atıldı.

Silahların bırakılması kapsamında, yakın zamanda MİKC'in silahlı güçleri ile mühimmatın nerede ve nasıl tutulduğu detaylarını içeren listesinin sunulacağı bir toplantı yapılacak.

MİKC'in silahlı kadrosunun ve mühimmatların envanteri, Türkiye'nin eski NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçisi olan Haydar Berk'in başkanlığını yaptığı Uluslararası Bağımsız Silah Bırakma Organı tarafından gözden geçirilerek onaylanacak.

Devlet Başkanlığı Danışmanlı Barış Süreci Ofisinden yapılan açıklamada, silahların teslim edilmesini içeren protokol kapsamında düzenlenecek törenin mümkün olduğunca en kısa sürede yapılacağı belirtilerek, tarafların hafta sonunda yaşanan çatışmayla ilgili hükümet ve MİCK kanadından oluşan bir soruşturma biriminin oluşturulmasını olumlu karşıladığı kaydedildi.

Filipinler'in güneyinde hafta sonunda polis ile silahlı örgütler arasında çıkan çatışmada ölen polis memurlarının sayısı 50'ye yükselirken, bölgede barışa yönelik adımların askıya alındığı ve "Bangsamoro temel yasası" konusundaki görüşmelerin durdurulduğu bildirilmişti.

Çatışmaya, geçen yıl Mart ayında hükümetle barış anlaşması imzalayan MİKC üyelerinin de dahil olduğu belirtilmişti.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC), yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı hareketin ardından geçen yıl 27 Mart'ta Filipinler hükümetiyle Bangsamoro Barış Anlaşması imzalamıştı. Anlaşmanın imzalanmasıyla Mindanao’ya kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen "Bangsamoro temel yasasının" tamamlanması için çalışmalar devam etti. Hazırlanan nihai yasa taslağı Eylül'de Filipinler Kongresi’ne sunulmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler